Mersin Demiryolunda büyük bir hamle yapmaya hazırlanıyorMersin’in Tarsus ilçesine bağlı Yenice beldesine yapılacak olan; ‘Çukurova Bölgesel Havaalanı’ ile Adana kent merkezi arasında bağlantının sağlanabilmesi adına 8 kilometrelik bir demiryolu hattı oluşturulacağı bildirildi. 4 şeritten oluşacak metro güzergahının yaklaşık 70 milyon dolara mal olması bekleniyor.

AK Parti Adana İl Başkanı Ziyaettin Yağcı, Hekimevi’nde düzenlenen toplantıda yerel gazetecilerle bir araya gelerek, kentteki gelişmeleri değerlendirdi, kendisine yöneltilen sorulara yanıt verdi. Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Yenice beldesine 250 milyon TL’lik bir bedelle yapılacak olan; ‘Çukurova Bölgesel Havaalanı’ ile ilgili açıklamalarda da bulunan Yağcı, Tarsus merkeze bağlı Çiçekli ve Karsavuran köyleri ile Yenice’ye bağlı Kargılı Köyü sınırları içerisinde kalan araziye yapılacak olan havaalanı ile Adana kent merkezi arasında bağlantıyı sağlayacak önemli bir projenin de hayata geçirileceği müjdesini verdi. ‘Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın, Mersin hinterlandında bölgeye hizmet vereceğine işaret eden Yağcı, havaalanı ile Adana arasındaki bağlantının sağlanabilmesi adına oldukça da ‘Metro Projesi’nin hayata geçirileceğini belirtti.

“8 KİLOMETRELİK 4 ŞERİTLİ YENİ BİR DEMİRYOLU KURULACAK”

‘Çukurova Bölgesel Havaalanı’ ile Adana Tren İstasyonu arasında yeni bir demiryolu hattının kurulacağının altını çizen Yağcı, 8 kilometre uzunluğundaki söz konusu hattın da 4 şeritten oluşacağı bilgisini verdi. Projeyle ilgili gerekli çalışmaların yapıldığını ve 2013 Yılı Yatırım Programı’na da alındığını kaydeden Ziyaettin Yağcı, “Havaalanından Mersin-Adana Karayolu’na olan 8 kilometrelik mesafeye yeni bir otoyol yapılacak ve bu otoyolun ortasına da 4 şeritten oluşan bir demiryolu hattı kurulacak. Bu hat, havaalanından Adana Tren İstasyonu’na kadar uzanacak. Biliyorsunuz Adana ile Mersin arasındaki demiryolu hattı 4 şeride çıkartılıyor. Bu konudaki çalışmalar da büyük bir titizlikle yürütülüyor. Söz konusu projenin de tamamlanmasıyla birlikte Adana’da metroya binen bir kişi, doğrudan ‘Çukurova Bölgesel Havaalanı’na gidebilecek” dedi. Öte yandan, söz konusu projenin de yaklaşık 70 milyon dolara mal olması bekleniyor.

‘ÇUKUROVA BÖLGESEL HAVAALANI’ HAKKINDA

Mevcut kapasitesini yıllık 315 bin 360 uçak kapasitesine sahip olması planlanan ‘Çukurova Bölgesel Havaalanı’, Tarsus merkeze bağlı Çiçekli ve Karsavuran köyleri ile Yenice’ye bağlı Kargılı Köyü sınırları içerisinde kalan araziye yapılacak. 3500 x 60 m boyutlarında 2 adet pist, 200 x 1000 m boyutlarında 5 adet uçak kapasiteli 2 adet apron, 2 adet 3500 x 30 m boyutlarında taksirut planlan havaalanı için yatırım süresi 4 yıl ve toplam keşif bedeli 2008 birim fiyatları ile 250 milyon TL olarak tespit edildi. ‘Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın, ekonomik ömrü 25 yıl olarak planlanırken, havaalanın yeri Mersin’e 45 kilometre, Adana’ya da 30 kilometre uzaklıkta.

Kaynak : Medya 73

Hızlı Tren HaberleriBenzer Raylı Sistem Haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.