Şirinyer-Tınaztepe arası tramvay projesi, Bakan Yıldırım’ın metro isteğine takıldıDLH ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında mutabakata varılan Şirinyer-Tınaztepe arası tramvay projesi, Bakan Yıldırım’ın metro isteğine takıldı
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı öngörülen tramvay hatlarından Tınaztepe-Şirinyer rafa kalktı. Geçtiğimiz aylarda projeyi hayata geçirmek için TCDD’den 1800 metrelik eski demiryolu hattını isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ‘hattı biz yapalım’ önerisini sunan Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’nün (DLH) girişimine rağmen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın hat üzerine metro yapma planı nostaljik tramvay projesinde belirsizliğe neden oldu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda İzmir’den 50 öğrenciyle birlikte gazetecileri de Ankara’da ağırlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım minik misafirlerinin ardından konuk ettiği gazetecilerin sorularını yanıtladı.
İzmir yatırımlarının ağırlıklı olduğu toplantıda gazetecilerin karşısına TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile geçen Yıldırım, İzmir’in metro sorunundan tramvay projelerine kadar çok önemli açıklamalarda bulundu.

Metro İZBAN’ı destekler
Şirinyer-Tınaztepe arasında nostaljik bir hava veren tramvaydan ziyade İZBAN’ı destekleyecek bir metronun yapılması gerektiğini belirten Yıldırım “İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne tramvay ile ilgili vermiş olduğumuz bir söz yok. Şirinyer-Tınaztepe arasında İZBAN hattını destekleyecek ve tramvaya göre daha hızlı bir ulaşım sistemi olan metronun daha iyi hizmet vereceği inancındayım. Ayrıca tramvay projesi ulaşımı desteklemekten ziyade bir nostalji havası yaratmaya yarar” dedi.
Geçtiğimiz aylarda DLH ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında mutabakata varılan konu hakkında görüşlerini bildiren TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise projenin hayata geçmesi için zamana ihtiyaçları olduğunu belirterek “Şirinyer-Tınaztepe arasında metro mu tramvay mı yapacağız henüz karar vermedik” diye konuştu.

Kocaoğlu ne dedi?
İzmir’de trafik sıkıntısını en yoğun yaşayan ilçelerin başında Buca’nın geldiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu buradaki sıkıntının iki yolla çözülebileceğini belirtti. Bu iki yolun tramvay ve Uçan Yol’dan geçtiğini belirten Kocaoğlu “Konak Tüneli’nin Yeşildere çıkışında bulunan ve Uçan Yol diye tabir edilen yolun projesi iptal edildi. Yol, Şirinyer girişindeki Kızılçullu trafiğini rahatlatmak için gündeme gelmişti. Buca trafiğini çözebilecek ikinci yol ise Şirinyer Tınaztepe arası bir tramvay projesi. 7 senedir üzerinde çalıştığımız bir proje. Devlet Demiryolları’ndan Şirinyer’i Buca’ya bağlayan bin 800 metrelik eski banliyö hattının tahsisini istedik. Yol boyunca bölge halkını toplaya toplaya gidecek, Buca Garı sonrası yol üzerinden Tınaztepe’ye kadar devam edecektik. Binali Bey ‘Ben yapacağım’ dedi. Biz de ona bıraktık. Bakan Bey’in buraya metro düşüncesi varmış” dedi.

3 proje var
Bucalı’nın burası için ne istediğini DLH’nin yapacağı fizibilite çalışması sonrası Bakan Yıldırım’a aktaracaklarını Belirten Başkan Aziz Kocaoğlu “Aslında burası için üç proje var. Üçyol’dan Tınaztepe’ye kadar bir metro düşüncesi bir proje. Şirinyer’e kadar metro sonrası tramvay bir proje. Üçyol Şirinyer arası ötelenip Şirinyer Tınaztepe arası metro veya tramvay bir diğer proje. Şu anda DLH burada fizibilite çalışması yapıyor. Çalışmalar bitince bakanla oturup konuşacağız. Maliyet hesabı yapacağız, getiri götürü hesabı yapacağız. Yolcu sayısını hesaplayacağız. Tramvay ne kadara olur, metro ne kadara olur onu hesaplayacağız. Hangisi ucuz olursa kalan para ile belki de Narlıdere metrosuna başlayacağız. İzmir ne düşünüyor, tramvay mı metro mu istiyor onları tek tek bakana aktaracağız. Herşey fizibilite çalışması sonrası netlik kazanacak. Biz yapmak istediğimizi, Buca’nın gerekliliklerini Bakan’a bildireceğiz. Sonrasına o karar verecek” diye konuştu.

Kaynak : www.gazeteyenigun.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.