Tarihi İpekyolu Demir İpekyolu OluyorAK Parti Dışilişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, tarihi İpekyolu’nun “Demir İpekyolu” olarak yeniden canlandırılacağını söyleyerek, “Londra-Pekin tarihi İpekyolu hattından demir yolu ile birbirine bağlanacak ve bu yolun çoğunluğu da Türkiye üzerinden geçecek” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin gezisinde yanında bulunan AK Parti Dışilişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Çin ile birlikte yapılan temasla sonucunda Türkiye’nin lehine olumlu adımlar atıldığını twitter hesabından heşehrileriyle paylaştı. Çelik, tarihi İpekyolu’nun yeniden canlanacağını belirterek, “Tarihi İpekyolu, demir İpekyolu olarak yeniden rol oynayacak. Londra-Pekin birbirine tarihi İpekyolu uzerinden bağlanacak. Agırlık merkezi Türkiye olan yenilenmiş İpekyolu Türkiye’ye büyük katkı sağlayacak. İpekyolu Kars-Tiflis-Batum demiryolu bir yandan Pekin’e, öte yandan boğazin altından Avrupa’ya ulaşacak” dedi.

Çelik, Çin askeri tören mangasının Türk heyetini Çin Seddi önüne dizilerek karşıladığını söyleyerek şöyle devam etti:

“Güzel Türkçemizin abidesi Kaşgarlı Mahmud’un evinin etkili bir kültür merkezi olması için çalışmalar başlıyor. Teknoloji merkezlerini gezdikten sonra, cami ziyareti ve pazar yerine geldik. Camide, heyetimizi görünce güzü yaşaran insanlarla beraber eda ettik namazı. Gözyaşlarında tarih ve ruh bağı var. Anadolu’daki varlığımız, yüzlerce nehrin birleştiği, yüzlerce nehirle beslenen deniz gibi. Her nehirde köklere dogru ilerlemek müthiş. Çin’e 27 yıl aradan sonra ilk defa, Urumçi’ye ise tarihte ilk defa bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı gitti. Önemli bir zamanda önemli bir ziyaret oldu.”

Kaynak : Haber FX

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.