TCDD İzmir Liman İşletmesi Yük Rıhtımlarını da Kruvaziyer Gemilerene Açacak

Bu sezon İzmir’e aynı anda gelecek 4 kruvaziyer gemisi nedeniyle Alsancak Limanı’nda yaşanacak sıkıntıya çözüm bulundu.
Yük rıhtımlarının kruvaziyer gemilerine açılması kararlaştırılırken bazı firmalar da, sefer günlerinde değişiklik yapmayı taahhüt etti.
İzmir’e bu sezon aynı anda 4 kruvaziyer gemisinin geleceği günlerde Alsancak Limanı’nda yaşanacak sorun çözüme kavuştu. TCDD İzmir Liman İşletmesi’nde yapılan toplantıda bir araya gelen taraflar, 2012 sezonunda kruvaziyer gemilerinin seferlerinin aksamaması için her türlü önlemi almayı kararlaştırdı. Yaklaşık 1.5 saat süren toplantı sonucunda liman yetkilileri, yük rıhtımlarının da kruvaziyer gemilerine açılması kararını verdi. Bazı kruvaziyer firmaları da sefer günlerinde değişiklik yapmayı taahhüt etti.

HEPSİ YANAŞACAK
Dün TCDD İzmir Liman İşletme Müdürü Turan Yalçın başkanlığında yapılan toplantıya, liman işletme müdürlüğü yetkilileri, liman başkanlığı yetkilileri, İzmir’e en çok sefer yapan Costa, MSC ve diğer kruvaziyer firmalarının acentaları, kılavuz kaptanlar, İzmir Ticaret Odası ile Deniz Ticaret Odası’nın yetkilileri katıldı. Basına kapalı yapılan toplantının başında, kruvaziyer firmalarının limanda yaşanan sıkıntıya tepki gösterdiği öğrenilirken, Liman İşletme Müdürü Turan Yalçın ise aynı anda 10 bine yakın yolcu getirecek kruvaziyer gemilerinin seferlerinin aksamaması için her türlü önlemi alacaklarını açıkladı. Yalçın’ın kruvaziyer turizminin artarak gelişmesi için liman olarak her türlü fedakarlığa hazır olduklarını açıkladığı öğrenildi.
Toplantı sonucunda 4 geminin aynı anda geleceği 7 Haziran, 17 Temmuz, 5 Eylül tarihleri ile aynı anda 300 metre büyüklüğünde 3 geminin geleceği 19 Eylül tarihlerinde kruvaziyer rıhtımlarının yanı sıra konteyner gemilerinin yanaşacağı rıhtımların da gemilerin hizmetine açılması kararına varıldı. Bu kapsamda yük rıhtımına x-ray cihazları ve otobüsler konması için Gümrük Müdürlüğü ile görüşme kararı verildi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ın ‘gemiler açıkta demirlesin’ önerisi ise güvenlik gerekçesiyle kabul görmedi. Öte yandan toplantıya katılan Karavan Turizm’in sahibi Alex Baltazzi de sefer günlerinin değiştirilmesini gündeme alabileceklerini açıkladı. TCDD Limanlar Daire Başkanı Muhsin Yılmaz, Alsancak Limanı’nda yolcu ve yük limanı için yatırımların devam ettiğini belirterek, yeni yolcu limanı için önümüzdeki aylarda ihaleye çıkacaklarını açıkladı. İhalenin en geç Haziran ayında yapılmasını planladıklarını belirten Yılmaz, yıl sonuna kadar sözleşmenin imzalanıp yeni liman yatırımına başlanmasının öngörüldüğünü söyledi. Yılmaz, “Yeni yolcu limanı ile İzmir, gelen kruvaziyer gemilerini daha rahat ağırlayacak” dedi.

“Yeni limanın yapılmasını bekliyoruz”
Ege Seyahat Acentaları Birliği Başkanı ve Karavan Turizm Sahibi Alex Baltazzi, her yıl sefer günlerini değiştirerek fedakarlık yaptıklarını belirterek, “Artık fazla gemi geldi diye limanda sorun yaşanmasını istemiyoruz. Kalıcı çözüm için yeni yolcu limanının yapılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak : www.yeniasir.com.tr

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.