Türk dünyasını demir ağlarla örüyoruz

“Kars-Ahılkelek-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattı” yıl sonuna doğru açılacak. Hattın devreye girmesiyle, tarihî “İpek Yolu” raylarla hayat bulacak. Hem bütün Türk devletleri hem de Çin ile Avrupa arasında kesintisiz ulaşım sağlanacak.


698 km’lik Kars-Ahılkelek-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattının devreye girmesiyle, tarihî İpek Yolu üzerinde en ekonomik, en kestirme ve en güvenli taşıma yolu kurulacak.

Ermeni diasporası, 1915 olaylarının 100. yıldönümü bahanesiyle soykırım seferberliğine girip, dünyayı kandırmaya çalışıyor. Ankara da bu düşmanca tutumlara karşı, Ermenilere darbe vurmak için atağa kalktı. Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan arasında, petrol ve doğalgaz boru hatlarından sonra Ermenistan’ı devre dışı bırakan demiryolu bağlantısı bu yılın sonunda hayata geçiriliyor. “Kars-Ahılkelek-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattı”nın devreye girmesiyle Çin ile Avrupa arasında kesintisiz bağlantı sağlanacak ve tarihî “İpek Yolu” bir defa daha raylarla hayat bulacak.

ÇİN’DEN AVRUPA’YA
Hat, doğuda Çin Halk Cumhuriyeti ve Kazakistan demiryoluyla birleşip, Boğaz geçişli Marmaray demiryolu tüneli üzerinden Avrupa demiryolu ağı ile irtibatlandırılacak. Asya ile Avrupa arasında kesintisiz, güvenilir ve hızlı kargo ve yolcu taşımacılığı imkânı sağlanacak. Çin ve Kazakistan’ın büyük destek verdiği projenin gerçekleşmesiyle ilk yıl, 4.5 milyon ton yük taşınması tahmin planlanıyor. Hattan taşınacak yük miktarının 2023’e kadar 30 milyon tona ulaşması hedefleniyor.

ERİVAN DEVRE DIŞI
Yeni hat ile Ermenistan demiryolu hattı iptal edilecek. Böylece Ermenistan devre dışı bıkarılacak. Demiryolu, kuzey-güney hattında da yeni bir koridor açacak. Erivan’ı sıkıştıran Türkiye, siyasi alanda da seferberlik başlattı. Yurt dışında güçlü bir Türk diasporası oluşturmak için Ankara’da önemli bir toplantı yapılacak. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın başında olduğu Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, haziran ve eylül aylarında yurt dışındaki 500 Türk kuruluşunu kongre ile bir araya getirecek. Kongrede sadece Avrupa ve Amerika değil, Orta Doğu’dan Uzak Doğu’ya, Kafkaslardan Orta Asya’ya kadar bütün bölgelerdeki Türk kuruluşlar bilinçlendirilecek.

Kaynak : Türkiye Gazetesisohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar