Üçüncü köprüye üçüncü ihale rötarı

Uzun süre tartışmalara konu ve daha önce iki kez ertelenen üçüncü köprü ihalesi Nisan sonuna kaldı. Üçüncü köprü yapılmasını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin ihale tarihi 20 Nisan olarak açıklandı. 10 ayrı otoyol ihalesinde de başvuru tarihleri uzadı. İhalenin Üçüncü köprü ihalesi KDV istisnasından yararlanılabilmesi için ertelendiği belirtildi.


Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruya göre, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, 28 Ocak’ta ilan edilerek Yap-İşlet-Devret Modeli ile ihalesine çıkılan “Kuzey Marmara (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Kesimi” işinin 5 Nisan ve saat 14.30 olan ihale tarihi ve saatini, 20 Nisan 2012 saat 10.00 olarak değiştirdi.

ERTELEMENİN NEDENİ KDV

Reuters’a konu ile ilgili bilgi veren üst düzey bir Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilisi, “YİD projelerinde KDV istisnası getiren teklifin Meclis’te görüşmeleri devam ediyor. Bu düzenleme nedeniyle ihale 20 Nisan’a ertelendi. KDV ile ilgili değişiklik ilgiyi de artıracaktır” dedi.

DAHA ÖNCE İKİ KEZ ERTELENDİ

İstanbul Boğazı’na üçüncü köprü yapılmasını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Proje ihalesi daha önce iki kez ertelenmişti. Erteleme kararının ilki Temmuz 2011’de geldi. İlk yapılan açıklamaya göre 23 Ağustos 2011’e kadar tekliflerin alınacağı açıklanmıştı.

Ancak teklif alma gününün yaklaştığı bir süreçte, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, ihalesi için şartname satın alan firmaların erteleme talebinde bulunduklarını belirterek, ihaleyi yıl sonuna yakın bir tarihe ertelemeyi düşündüklerini bildirmişti. Turhan aynı açıklamasında bir çok yabancı ülkeden talep olduğunu ifade ederek şu bilgiyi vermişti: “Bugüne kadar Türkiye’den 7, Japonya’dan 4, Rusya’dan 2, İspanya, Avusturya ve İtalya’dan birer olmak üzere toplam 16 firma şartname satın aldı.”

‘Üçüncü köprü için 9 firma şartname aldı’

Üçüncü köprü ile ilgili bir diğer erteleme kararı da geçtiğimiz Mart ayında alındı. Erteleme kararı sonrası Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada ihalenini Nisan ayında yapılacağını, 3. köprü ihalesi için yerli ve yabancıların olduğu 8-9 firmanın şartname aldığını söylemişti.

Bakan Yıldırım açıklamasında “İlk ihaleye teklif gelmedi. Biz tekrar projeyi ele aldık, B planı uyguladık. Projeyi iki parçaya böldük. Köprü ve 95 kilometrelik bir paket, diğeri bir paket. Bu kez yeterli teklif geleceği düşüncesindeyim. 8-9 tane şartname satıldı. İnceleyenlerin sayısı da 15’in üzerinde. Yaklaşık 2.5 milyar dolar yatırım yapılacak ve en az işletme süresini veren firma ihaleyi kazanacak. Her taraftan ilgilenenler var. Bu seferki ihaleye teklif gelmesini bekliyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Köprüden YHT geçecek

Kuzey Marmara Otoyolu Projesinde yer alan İstanbul Boğazı’na yapılacak üçüncü köprüde, 2×4 karayolu ile 2×1 demiryolu bulunacağı açıklanmıştı. Demiryolundan Yüksek Hızlı Tren (YHT) geçecek. Ankara İstanbul YHT hattı, Sapanca Gölü’nün kuzeyinden İstanbul Sultanbeyli’ye gidecek, burada ikiye ayrılacak hattın bir kolu üçüncü köprüye, bir kolu Marmaray’a bağlanacak.

Güzergahı, “Garipçe ve Poyrazköy” olarak belirlenen Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin uzunluğu 414 kilometreyi bulacak.

Otoyol ihalelerinde de süre uzatıldı

Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu, Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu, Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu, Toprakkale-İskenderun Otoyolu, Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu, İzmir-Çeşme Otoyolu, İzmir-Aydın Otoyolu, İzmir ve Ankara Çevre Otoyolu, Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu ile bunlar üzerindeki hizmet tesisleri, bakım ve işletme tesisleri, ücret toplama merkezleri ve diğer mal ve hizmet üretim birimleri ile varlıkların (otoyol) özelleştirilmesine ilişkin ön yeterlilik son başvuru tarihi 24 Nisan’a kadar uzatıldı.

Kaynak : Hürriyetsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar