TÜVASAŞ işçileri Ankara’ya yürüdüSakarya’da bulunan Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ) işçileri, fabrikanın Ferizli ilçesine taşınması bahanesiyle tasfiye edileceğini belirterek, tepki için Ankara’ya yürüyüş başlattı.

Bir grup işçi fabrika önünde toplanarak fabrikanın taşınmasına tepki gösterdi, basın açıklaması yaptı. Türk Ulaşım Sen Genel Başkan Yardımcısı Cihat Koray, son günlerde TÜVASAŞ’ın Ferizli ilçesine taşınması konusunun kamuoyunun gündemine getirildiğini belirterek, “Fabrikanın işletme arazisinin TÜVASAŞ’a dar geldiği, daha geniş bir işletme arazisinin ihtiyacı olduğu belirtiliyor. Böyle bir gerekçe ortaya koyuyorlar. Biz de diyoruz ki TÜVASAŞ’ın arazisi, işletme sahası fabrikanın faaliyetleri için yeterli. Birçok sektörde önemli bir marka olan kurumların genel işletme alanı TÜVASAŞ’ın kapalı alanı kadar bile yok.” dedi.

“ÇOK ULUSLU ŞİRKETLER İÇİN TÜVASAŞ TASFİYE EDİLECEK”

TÜVASAŞ’ın hazırlanan yeni Demiryolu Kanunu sonrası ve Ulaştırma Bakanlığı’nın isminin değişmesiyle yeni bakanlık teşkilat şemasında TCDD’nin yolcu ve yük taşımacılığında tekel çıkarılmasının istendiğini vurgulayan Koray konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunun devamında önümüzdeki 10 yıl içinde 30 milyar liralık pazar anlamına gelen TCDD’nin, bu pazardan daha fazla pay almak isteyen özellikle çok uluslu şirketlerin önünde engel gördüğü TÜVASAŞ’ı tasfiye etme düşüncesi var. ROTEM burada kalacak, ROTEM’le bizim hiçbir ortak bağımız yok. Bir ortaklığımız yok. O ayrı, biz ayrı kuruluşuz. Burada amaç taşınma bahanesiyle TÜVASAŞ’ı tasfiye etmek ve bunu Sakarya kamuoyundan kaçırmak.”

Sendikaya mensup işçiler daha sonra Ankara’ya doğru yürüyüş başlattı. İşçiler pazartesi günü Ankara’ya ulaşarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı önünde basın açıklaması yapacak.

Kaynak : www.anadoluhaber.net

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.