Yeniden yapılanma çalışmalarına hız veren TCDD, bünyesindeki trenlere yerli isim verecek.Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, kurumun yeniden yapılandırılması çalışmalarına ilişkin gazetelerin Ankara temsilcilerine bilgi verdi. Genel Müdürlük’teki kabulde konuşan Karaman, yerli üretime büyük önem verdiklerini belirterek, “Kendi altyapımızı oluşturacak bir güce kavuştuk. Yeni hatlar açacağız. Eskiyen hatları yenileyeceğiz. Demir yolları konusunda Avrupa ülkeleriyle yarışır hale geldik” dedi.

TRENLERE YERLİ İSİM

Karaman, ayrıca TCDD bünyesindeki trenlere yerli isim vereceklerini ilk kez açıkladı. Çalışmalara başlandığını dile getiren Karaman, düzenli olarak işleyen trenlere “Türk Treni” adını vereceklerini söyledi.

YENİDEN YAPILANMANIN GEREKÇELERİ

Yeniden yapılanmanın temel gerekçelerini sunum eşliğinde anlatan Süleyman Karaman, şunları kaydetti: “Demiryolu taşımacılığını serbestleştirmek suretiyle, uygun maliyet ile kullanıcılara daha etkin ve kaliteli hizmet sunmak, demiryollarını iç rekabet yoluyla yeniden canlandırmak, diğer ulaşım türlerine karşı demiryollarının rekabet gücünü artırmak, ulaştırma türleri arasındaki dengeyi demiryolları lehine yeniden kurmak, şeffaf ve bağımsız bir düzenleme ve denetleme yapısı oluşturmak, Avrupa Birliği’ne tam üyelik için yasal ve yapısal uyumu sağlamak için yeniden yapılandırmaya gidiyoruz.”

“PROJELERİ BÜYÜK BİR HIZLA TAMAMLIYORUZ”

Demiryollarını daha cazip hale getirmek için yoğum bir çalışma içerisinde olduklarını vurgulayan TCDD Genel Müdürü Karaman, “Hem TCDD’yi daha etkin ve verimli hale getirmek, hem de yolcu ve yük pazarındaki demiryolu payını arttırmak için; yüksek hızlı demiryolu hatları başta olmak üzere, konvansiyonel demiryolu yatırımları, kevcut hatlarımızı ve araçlarımızı yenileme yatırımları, Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon (EST) ile yeni araç temini ve lojistik merkezlerin oluşturulması projelerini büyük bir hızla tamamlamaktayız” şeklinde konuştu.

Kaynak : Haber Vakti

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.