Yenikapı Transfer Noktası’nda Sona Doğruİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeopark Alanı”na ilişkin projelere yönelik toplantıya katıldı.

İstanbul Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nde (İMP) uluslararası mimarlık ofislerinin katıldığı toplantı sonunda basın mensuplarını bilgilendiren Topbaş, toplamda 42 projenin müracaat ettiğini aktararak, “Bunlardan 9 grup, değerlendirmeye tabi tutulmuş. 9 üzerinde de bu arada son çalışmalar yapıldı. Özellikle Yenikapı Metro İstasyonu diye bahsettiğimiz İstanbul’un tarihini değiştiren, 8 bin 500 yıllık bir geçmişinin olduğunu vurgulayan ve önemli arkeolojik bulgulara ulaştığımız önemli bir merkez. Biz bu istasyonu sadece metro düğüm noktası olarak, kuzey-güney ve doğu-batı aksını buluşturan noktaya değil, aynı zamanda bir müze istasyonu olmasını arzu ettik ve bu konuda yapılan çalışmalar da, izlediğimiz kadarıyla bu derlemeler yapılmış” diye konuştu.

PROJE 300 MİLYON DOLARA MAL OLABİLİR

Topbaş, son değerlendirmenin yapıldığını anlatarak “3 proje sanırım elimizde kalacak” dedi. Söz konusu bölgenin İstanbul için çok önemli bir nokta olduğunu vurgulayan Topbaş, “2013 sonunda Marmaray’ın devreye gireceğini dikkate alırsak ve aynı şekilde Maslak metro hattını Yenikapı’ya ineceğini de dikkat alırsak, bir an önce de yapılması gereken, ihtiyaç duyduğumuz önemli bir istasyon. Ama istasyon için de önemli bir yeni merkez. Diğer taraftan baktığımız zaman da günde takriben 2 milyon insanın burada hareket edeceği bir noktayı da ortaya çıkarmış olacağız” diye konuştu. Topbaş, istasyonun yatırım maliyetinin ise 300 milyon Dolar olabileceğini aktararak, ayrıca bölgede bir biyolojik arıtma tesisi kurmayı da planladıklarını dile getirdi.

Kaynak : www.haberler.com