Ankara Metrolarını Kim Nasıl İşletecek

ANKARA’da, yıllardır bitirilemeyen Çayyolu, Sincan ve Keçiören metrolarındaki tartışmalar Ulaştırma Bakanlığının metroların yapımını devralmasıyla bitmiş gibi gözükse de, metroların faaliyete geçmesine yakın yeni bir tartışmayı beraberinde getirebilir.
Şimdilik gündemde olmayan fakat hükümet kanadı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından yapılan açıklamalarda bazı satır araları, metroda yetki tartışmasının yaşanabileceğini gösteriyor.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ulaştırma Bakanlığının metro inşaatlarına başlamasının ardından, yaptığı bir açıklamada şunları söylemişti:
SÖZ HAKKI İSTERİZ
“Metrolar bittikten sonra, işletmesini belediye yapacak. Ulaştırma Bakanlığı zor yapar. Belediyenin hali hazırda çalışan otobüs hattıyla uyumlu olması ve tek elden yönetilmesi gerekir. Belki işletecek şirketin yapısında belki biraz söz sahibi olmak isteyebiliriz. Çünkü merkezi hükümet bu kadar kaynak aktarıyor, para bağlıyor, yani işletmeciliğin de rasyonel olmasının bir bakıma bir kontrolü açısından işletmecilikte yönetimsel anlamda o noktada biraz dahil olabiliriz. Melih Bey’e de bunu sezdirdim. Yani ‘Bu kadar para bağladıktan sonra merkezi hükümet olarak rantabl olması açısından söyleyeceğimiz işler olur’ dedim.”
BİZ YAPACAĞIZ
O dönem bu açıklamalara yanıt vermeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise, geçtiğimiz günlerde katıldığı AK Parti Sincan İlçe Kongresi’nde metroyla ilgili açıklamalarında “2013 yılının sonuna doğru metronuza da kavuşacaksınız. Metronun işletmesini biz yapacağız” ifadesini kullanmıştı. Hükümetin kaynak aktarmasının ardından metro inşaatları hızlanırken, işletme yetkisi konusunda nasıl bir çözüme gidileceğini zaman gösterecek.
 


Kaynak : www.hurriyet.com.tr

 


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar