Ayrancılar, Kuşçuburun ve Yazıbaşı sakinleri Büyükşehir'e yazdıkları dilekçelerle yeni durak talebinde bulundu.Ayrancılar, Kuşçuburun ve Yazıbaşı sakinleri Büyükşehir’e yazdıkları dilekçelerle yeni durak talebinde bulundu. Ayrancılar’ın ilçe olması ile bölgede durak ihtiyacı iyice artacak
TORBALI’YA uzatılan Aliağa Menderes Hızlı Tren Hattı’nda alt yapı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Hat üzerinde Develi, Pancar, Torbalı ve Tepeköy olmak üzere 5 durak bulunacak. Durakların kendilerine uzak olacağını ifade eden Ayrancılar, Kuşçuburun ve Yazıbaşı sakinleri Büyükşehir Belediyesi’ne yazdıkları dilekçelerle yeni durak talebinde bulundu. Vatandaşlar Yazıbaşı TOKİ konutlarının arkasında kalan bölgede yeni bir durak yapılmasını istiyor.
5 YENİ DURAK
GEÇTİĞİMİZ aylarda yapılan görkemli bir tören ile temeli atılan AliağaMenderes Hızlı Tren Hattı uzatma çalışmaları hummalı bir şekilde sürüyor. Torbalı’lılar heyecanlı bir şekilde hattın bir önce faaliyete geçmesini bekliyor. Projeye göre Cumaovası İstasyonu’ndan sonra Tekeli, Pancar, Torbalı ve Tepeköy’de birer istasyon daha yapılacak. Yine Tekeli, Pancar, Torbalı ve Tepeköy’de birer tane; hat boyunca uygun görülen noktalarda da 3 tane olmak üzere toplam 7 adet karayolu altüst geçidi inşa edilecek. TCDD ile yapılan protokole göre, istasyon yapımları ve karayolu altüst geçitleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek. Cumaovası’ndan Torbalı’ya kadar mevcut tek hat demiryolu ise TCDD tarafından çift hatta çıkarılacak. Hattın koruma duvarlarının yapımı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon sistemlerinin AliağaCumaovası hattına uyumlu bir şekilde Torbalı Tepeköy’e kadar uzatılması yine TCDD tarafından gerçekleştirilecek.
İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI
YENİ durak talebi ile ilgili ilk olarak Yazıbaşı’da Muhtar Ertuğrul Kar öncülüğünde imza kampanyası başlatıldı. Muhtar topladığı imzaları İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdi. Henüz durak ve istasyonlarla ilgili çalışmalar sürerken isteklerinin değerlendirilmeye alınmasını ve projenin yeniden gözden geçirilmesini isteyen Kar, “İnceleme yapıldığında isteğimizde ne kadar haklı olduğumuz görülecektir” dedi. Kuşçuburun’da da muhtar Hayati Ateş öncülüğünde birtakım girişimler olmuştu. Durak ihtiyacının en çok dile getirildiği Ayrancılard’a ise AK Parti İleçe Yönetim Kurulu üyesi Kadir Kayan, soruna nasıl çözüm bulunacağı ile ilgili görüşmeler yaptıklarını söyledi.
TOKİ ARKASINA DURAK
PROJE ile ilgili Torbalı’da ilçeyi ortadan ikiye böleceği ile ilgili itirazlar yaşanırken, Ayrancılar, Yazıbaşı ve Kuşçuburunluların farklı bir isteği var. Bu bölgede yaşayanlar için sadece Pancar’da istasyon düşünülmesi ve bu istasyonun söz konusu yerleşim birimlerine uzak olması bölge sakinlerinin tepkisine neden oluyor. Ayrancılar’ın ilçe olması ile bölgenin artacak potansiyelinin göz önünde bulundurulmasını isteyen vatandaşlar Yazıbaşı’da TOKİ konutlarının arkasına bir durak da açılmasını istiyor.
İŞTE DURAK NOKTALARI
Tekeli, Pancar, Torbalı, Tepeköy yerleşimlerinin bulunduğu bö-lgede 4 adet yeni istasyonun ki-lometreleri ve mıntıkaları
– Cumaovası – Develiköy arası Demiryolu km: 25.190
– Develiköy Demiryolu km: 28.190
– Tekeli Demiryolu km: 31.250
– Pancar Demiryolu km: 35.950
– Pancar – Torbalı arası Demiryolu km: 43.360
– Torbalı Demiryolu km: 48.725
– Tepeköy Demiryolu km: 50.714

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

Ücretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.