Başakşehir Metrosu Eylül'de açılıyorOtogar-Bağcılar/Başakşehir-Olimpiyat Köy metro inşaatı. Hattın kilit noktası sayılan Başak4, Olimpiyat Köy ve Kirazlı1 istasyonlarına gidiyoruz. Kirazlı1 aktarma istasyonunda ince işlerin yapımına başlanırken Başak4 ve Olimpiyat Köy istasyonu kullanıma hazır halde. Olimpiyat Stadı’nın hemen önünde istasyon. Seferler başladığında sporseverlerin akınına uğrayacak istasyon tamamlanmış durumda. Uzun süren otobüs yolculuğuyla göz korkutan Başakşehir’deki metro inşaatlarına iniyoruz. Otobüsle ne kadar zamanda gelirdim, metroyla ne kadar zamanda gelirim hesapları yapıyoruz. İstasyonlarda çarşı katlarının olması da cabası. Hem alışverişi kolayca yapacağız hem de bitmek bilmeyen otobüs yolculukları tarihe karışacak.
Başakşehir Olimpiyatköy
Hat, Otogar’dan Bağcılar Kirazlı’ya kadar hafif metro olarak geliyor. Kirazlı’dan sonra İkitelli Organize Sanayi durağına kadar metro olarak devam ediyor. Burada hat İkitelli-Başakşehir ve İkitelli-Olimpiyatköy olarak ikiye ayrılıyor. Otogar’dan Bağcılar’a kadar hafif metro olarak gelen hat Kirazlı1 istasyonunda aktarma yapılarak kullanılacak. Tünel inşası tamamlanan hattın Şubat 2012′de inşaat işleri tamamlanacak. Toplam 16 istasyondan 11′inin ince işleri tamamlanırken elektromekanik imalat ve montajlar yüzde 75 seviyesinde bitirilmiş. İSTOÇ – Olimpiyatköy ve İSTOÇ – Başakşehir arasında test sürüşleri devam ediyor. Söz konusu çalışmaların durumuna göre hattın bir bölümünde Eylül 2011′de yolculu taşımasına geçilecek.
Raylı sistem istanbul’un trafiğini rahatlatacak
İstanbul’da üç ana arterde inşaatlar devam ediyor. Yenikapı’da arkeolojik kazı rekorları kırılırken, Kartal-Kadıköy hattında tünel kazma rekoru kırılıyor. Marmaray, Kadıköy-Kartal-Kaynarca, Otogar-Bağcılar/ Başakşehir-Olimpiyat Köy ve Yenikapı entegre istasyonunun hizmete girmesi ile birlikte İstanbul trafiği nefes alacak. Raylı sistemlerin ulaşımdaki önemi katlanarak yüzde 6-7′den yüzde 30 civarına çıkacak.

Kaynak : BasakHaber