Bursa'nın Ulaşım Sorunu Çözmek İçin Biraz Sabır GerekBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bu dönem kentim ulaşım sorunu çözmekte kesin kararlı.
Fakat kararlı olmak, işlerin sihirli değnek ile yapılacağı anlamanı gelmiyor.
Yerleşik bir kentte trafiği yeniden düzenlemek, ulaşım sorunlarına yeni çözümler getirmek hiçte kolay değil.
Bursa’da yaşayan herkes bu durumun farkındadır sanırım. Özellikle özel araç kullananlar hem Mudanya tarafında hem de Kestel tarafında trafik çilesi çekmekte.
Bir tarafta Bursaray’ın Kestel hattı inşaatı diğer tarafta yol genişletme çalışmaları.
Şöyle yakın geçmişe bir bakalım. Köprülü kavşaklar yapılırken inşaat süresince kentin birçok yerinde trafik sıkışıktı. Keza Bursaray’a ilk kazma vurduğunda da durum aynıydı.
İnşaat süreleri tamamlanıp projeler hayata geçtiğinde ise yatırımların karşılığı kent içinde rahat ulaşım olarak geri döndü.
Ne yazık ki bu çözümler kısa vadede miadını kısmen doldurduğu için şimdi ulaşım yatırımları kentin yine en önemli gündem maddesi.
İlk olarak Kestel hattının devreye girmesi ile Bursa’da bir uç diğer uca demiryolu ulaşımı gitmek mümkün olacak. Yakın zamanda tramvay hatlarının da sisteme entegre olması ile kentim doğusu, batısı ve kuzeyi, hem hızlı, hem güvenli hem de ucuz ulaşımla yaşayacak.
Son günlerin en çok konuşulan Mudanya yolundaki çalışmalar da son sürat devam ediyor.
Müteahhit firma iyi çalışıyor lakin yolun gidiş yönünde tek şerit olması, dönüşte ise bademli içinden geçen eski yolun kullanılması tam bir işkence.
Özellikle Pazar günleri günü birlik ziyaretçiler adeta Mudanya’ya akıyor.
Tabi bu yoğun talep de haliyle trafiği sıkıştırıyor.
Üstüne bir de kendini bilmez saygısız sürücüler eklenince tam bir karmaşalık durumu ortaya çıkıyor.
İnsan Mudanya’ya keyif yapmaya giderken tam tersi sinir küpü olarak dönüyor.
Hafta sonu hem cumartesi hem de Pazar günü Mudanya’daydım. Cumartesi günü çok keyifliydi. Hem giderken hem de dönerken trafiğe takılmadık.
Fakat Pazar günü özellikle dönüşümüz tam bir çileydi. Her ne kadar Mudanya’yı çok sevsem de bundan sonra özellikle hafta sonları gitmeyi düşünmüyorum. Bu benim kendime göre çözümüm. Sizin kararınız ne olur bilmem fakat ben böyle düşünüyorum. Görünen o ki Bursa’nın daha da yaşanabilir bir kent olması için biraz daha sabretmemiz gerekmekte.
Ulaşım yatırımlarının her alanda tamamlanması ve projelerin hayat geçmesi ile Bursa’nın çehresi değişecek. Tabi bu güzel günleri yaşamamız için ise biraz daha sabretmemiz gerecek.
Ne demişler sabrın sonu selamet.

Kaynak : www.kentgazetesi.com

 

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.