Kara ve demir yolları duraklarının Üst Geçitleri,Avm Gibi OlsunKara ve demir yolları duraklarının üstüne inşa edilecek geniş çaplı sosyal alanlar içeren “Hayatı Kolaylaştıran Üst Geçitler Projesi” hayata geçirilmeyi bekliyor.
Noya Group Yönetim Kurulu Başkanı ve projenin mimarı Çetin Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Hayatı Kolaylaştıran Üst Geçitler Projesi”nin, devlete, belediyelere yük olan ve sadece karşıdan karşıya geçmek için kullanılan 2-3 metre genişliğindeki üst geçitleri genişleterek, içinde ihtiyaçlara cevap verecek sosyal alanlar barındıran ve gelir getiren üst geçitlere dönüştürülmesini içerdiğini ifade etti.
“Maalesef ihtiyaçlara cevap vermek için artan toplu taşıma, kalitesiz, üst geçit ve duraklar yüzünden çileye dönüştü” diyen Ateş, şunları söyledi:
“Son derece sıkışık duraklar yüzünden toplu taşıma yolcusu tahammülünü tüketip ilk fırsatta birikimleriyle özel araç sahibi olmak istiyor. Bu tahammülsüzlük bir özel araca daha neden oluyor ki bu da, hem çevreye hem de trafiğe yük bindiriyor. Bizim projemiz ile çile bitecek, çevre güzelleşecek, insanlar daha güvenli, mutlu durak ve ilave yaşam alanlarına kavuşacak, ekonomik olarak temel ihtiyaçlara ulaşılabilirlik kolaylaşacak. Çevre, sosyal hayat, trafik ve ekonomik açıdan çok önemli faydalar sağlanacak.”
Mevcut durumda bir üst geçit yapıldığında, bunun kendini geri ödeme, gelir getirme imkanının bulunmadığına işaret eden Ateş, sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haberleri’>İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir yılda, üst geçitlerin bakımı ve onarımı için 2 milyar liraya yakın harcama yaptığını, projeleri sayesinde üst geçitlerin kamu kurumlarına, belediyelere gider olmaktan çıkıp, gelir getiren yerlere dönüşeceğini kaydetti.
-“Üst Geçit Komisyonu kurulsun”-
Türkiye’de üst geçit bulunan Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı 3 bin, sadece İstanbul’da 350 nokta bulunduğunu belirten Ateş, Ankara-İstanbul YHT güzergahında da yapılacak 70-80 üst geçit noktası olduğunu söyledi.
Proje hayata geçerse, kamu ve özel sektör ortaklığıyla Türkiye’nin, dünyanın önde gelen şirketlerinden birine sahip olabileceğini ifade eden Ateş, şöyle devam etti:
“İlgili kamu kuruluşlarının pozitif görüş, onay ve destekleriyle hem kendileri düzenli ve nakit akışına kavuşacaklar hem de özel sektör yatırımcısı kazanacak. TOKİ modeliyle, plan ve uygulamalardaki tadilatlardan sonra geçit projelendirilecek ve müteahhitlere ihale edilecek. Sloganımız, ‘müsaade kamudan, fikir ve proje bizden, yatırım müteahhitten’. Balkan ülkeleri, Ortadoğu ve Afrika, Rusya pazarımız olabilir.
İlgili büyükşehir belediyelerinin ve diğer ilgili kamu kuruluşlarının vereceği yasal ve manevi destekler ile ülkemiz genelinde 10-15 milyon metrekare kiralanabilir alana çok kısa bir sürede ulaşılabilir. Metrekaresi 100 dolardan brüt alan kiralanmasıyla yıllık 12 milyar Dolar gelir elde edilebilir. Biz bu gelirin kamu yararına kullanılmasını istiyoruz. Gelirin bir kısmı da başta İlim Yayma Cemiyeti olmak üzere, Yoksullukla Mücadele ve Eğitimi Geliştirme Vakfı’na aktarılacak. Halka açık muazzam bir şirketin doğuşu bürokrasinin iki dudağından çıkacak tek bir pozitif kelimeye bağlı. Bu işin önündeki tek engel bir üst geçit komisyonunun kurulmamış olması. En kısa sürede üst geçit komisyonunun kurulmasını istiyoruz. Bu konuda girişimlerimiz devam ediyor. Bu geçitlerin her birine değerli bilim adamlarının yazarların isimleri verilebilir.”
Ateş, projenin Türk Patent Enstitüsü’nden patentini aldıklarını, ayrıca patentin ABD’de onaylandığını kaydetti.
-Proje neler getirecek–
Çetin Ateş, projenin hayata geçmesiyle çok yoğun insan ve araç kalabalığının oluşturduğu görüntü ve gürültü kirliliğinin azalacağını, meydan fakiri olan şehir ve şehir merkezlerine, geniş ve güzel meydanlar kazandırılacağını ifade etti.
Kaliteli ve yaratıcı mimariyle oluşturulacak üst geçitlerin görsel anlamda tarihi ve bitkisel dokularla bezenip şehirleri gururlandıracağını dile getiren Ateş, şöyle konuştu:
“Proje sayesinde, yapılaşmanın yoğun olduğu yerlerdeki duraklar için, yüksek tutarlı alt yapı yatırımlarına gerek yok. Az enerji ve kaynakla havadan alan inşa edilecek. Kendi enerjisini güneş ve rüzgar potansiyeliyle üretecek. Hatta yolları da aydınlatacak. Tüketim ürünlerinin atıklarının toplama verimi artacak, çevre kirliliği azalacak.
Havadan ekolojik sosyal yaşam alanları ürettiğimizde bu bir betonlaşma değildir. Aksine bir yeşillendirme ve güzelleştirme projesidir. Toprağı betonlaştırmıyoruz, aksine betonlaştırılmış bir alanın atıl üstünü çarşı-outlet yapıp bunun üzerini de oksijen kaynağı doğal yeşilliklerle donatıyoruz.”
Ateş, toplu taşımayı geniş üst geçitlere konulacak asansör veya rampalar yoluyla yaşlı ve özürlülerin de kullanılabileceğini kaydederek, “Zorunlu su, tuvalet, temizlik, sağlık problemlerinize acil müdahale gibi temel ihtiyaçlar karşılanacağından yolcu bireyler mutlu olacaklar. Geniş üst geçitlerdeki ticari üniteler sayesinde ihtiyaçlarını çabuk karşılayan birey zamandan tasarruf edecek. Evine halk ekmeği alacak, sabah bıraktığı kuru temizlemesini akşam alacak, kahvaltısını yapabilecek, bankalar ve bankamatikler yoluyla ödemelerini alacak, reklam ve tanıtımlar yoluyla daha çok haber ve üründen haberdar olacak. Kolay ulaştığı için gazete, dergi alıp yol boyunca okuyacak, hem aydınlanacak hem de zamandan kazanacak. İnsanlar daha kaliteli buluşma ve alışveriş noktalarına hem daha çabuk, hem de daha ucuza erişebilecek” dedi.
İlk yardım ve güvenlik üniteleri sayesinde can güvenliği, teröre, kapkaça karşı güvenlik sağlanacağını belirten Ateş, şunları söyledi:
“Yolcuların bekleme alanlarını kışın sıcak, yazın serin tutup genişletirseniz eğer ve de geçirebilecekleri ticari ve sosyal üniteler ilave ederseniz toplu taşıma daha çok tercih edileceğinden trafik rahatlayacak. Çevresel engeli olmayan yonca kavşaklarda yol boyunca inşa edilecek tek katlı alanlardaki otopark yoluyla ‘arabanı park et, yola devam et’ sloganıyla şehir merkezindeki özel araç yoğunluğu azalacak. Kentsel dönüşüme katkımız da büyük boyutlarda olacak. Projemiz umarız hayata geçer, ülkemiz ve insanlığın hayrına hayırlı kazançlara vesile olur.

Kaynak : www.haberler.com

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

1 Yorum

  1. Projenin uygulanmasına metro istasyonları ile başlanabilir. Metro istasyonları çok büyük ama içinde hiçbirşey yok. Bırakın alışveriş yapmayı tuvalet bile yok.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.