Konya Buğday Pazarı Hızlı Tren Garı : Modern Mimari (FOTO GALERİ)Konya-Ankara Hızlı Tren Seferleri’ne kavuşan Konya, şimdi de Buğday Pazarı’na yapılacak yeni ve modern garı bekliyor. TCDD’nin planlarını hazırladığı hızlı tren garı yıllık 3 milyon yolcu kapasitesini hedefliyor
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 18 Şubat 2011 tarihli İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu’nda
“Konya-Ankara Yüksek Hızlı Tren Proje kapsamında, Yüksek Hızlı Tren Gar’ının Buğday Pazarı mevkiinde yapılması ile ilgili TCDD Müdürlüğü’nün 02.02.2011 tarih ve 2674 sayılı yazıları ile talep edilen nazım imar plan tadilatı uygun görülmüştür” ifadesinden yola çıkarak Buğday Pazarı Garı’nın akıbetini araştırdık. Geçtiğimiz yıl Ankara-Konya Yüksek Hızlı Treni’ne kavuşan ve bununla turizm sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde önemli gelişmeler yaşayan Konya’yı şimdi de modern gar heyecanı sardı. TCDD yetkililerinden aldığımız bilgiye göre Avrupa standartlarında, yıllık 3 milyon kapasiteli hızlı tren garının yapımı için çalışmalar son aşamaya geldi. Gar, Büyükşehir Belediye Neclisi’nin raporunda da belirtildiği gibi eski Buğday Pazarı’nın bulunduğu yere yapılacak. Yeni garın ismi de “Buğday Pazarı Tren Garı” olacak. Yeni yapımın maliyetinin ise yaklaşık 33,5 milyon TL’yi bulması bekleniyor.
SEMAZEN ETEKLİ MODERN GAR
Henüz ihale süreci tamamlanmayan fakat proje çalışmalarına ulaştığımız gar, ‘semazen eteğini’ andıracak bir tarzda tasarlandı. Yüksek kapısıyla dikkat çekecek Buğday Pazarı Garı, misafirlerini 18 metre yükseklikteki kapıdan içeri alacak. Semazen eteğinde olduğu gibi beyaz rengin hâkim olacağı gar binası, yeni birçok özelliği ile dikkat çekecek. Buğday Pazarı Garı’na şehirden güney-kuzey yönlü erişim sağlanacak. Bu özellik, yolcuların hızlı tren garına kısa sürede ulaşabilmesi açısından büyük önem taşıyor.
İşte yeni garla ilgili detaylar:
Şehir içi yol şebekesi gar alanını çevrelemektedir. Özellikle kuzeydoğu güneybatı ve güneydoğu yönlerindeki yollar ve kent altyapısı tamamlanmıştır. Bu yollardan 8 şehir içi toplu taşıma şebekesi de geçmektedir. Kuzeydoğu’dan geçen yol demiryolunun altından, güneybatıdan geçen yol ise demiryolunun üstünden köprü olarak geçmekte ve istasyon yan yolları için doğal eşikler oluşturmaktadır.
METRO VE TRAMVAY ENTEGRE EDİLECEK
Çalışmada, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek metro ve tramvay projelerinin de gar binasına entegre edilmesi planlanıyor. Böylece yapılacak hızlı tren garına, ulaşım sorunu yaşanmayacak. Yeni gar binası, gelecekte yaşanacak yolcu artışı dikkate alınarak tasarlandı. Garda ilk etapta bir konvansiyonel ve iki hızlı tren hattı yer alacak. İlerleyen yıllarda sefer ve yolcu sayısının artması halinde gara 4 yeni hızlı tren hattı, 1 yan peron ve iki orta peron daha eklenebilecek şekilde planlandı.

Kaynak : M. Ali Köseoğlu / Memleket Dergi-Mayıs 2012İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.