Marmaray tamamlandığında Avrupa ile Asya arasında yük trafiği hızla artacak

Anadolu şehirlerinin demiryoluyla limanlara bağlanmasının yerinde üretimi teşvik edeceğini belirten Lucien Arkas, “Marmaray tamamlandığında Avrupa ile Asya arasında yük trafiği hızla artacak. ” dedi.
Türkiye’nin en büyük konteyner filosuna sahip Arkas’ın patronu Lucien Arkas İzmir kökenli birçok işadamının aksine İzmir’de ısrarcı olanlardan. İzmir’den çıkmadan, 2 milyar dolar ciro yapan 55 şirketli dev bir holding yarattı. Akdeniz ve Karadeniz’de yapılanmaya 15 yıl önce başladı. Bu coğrafyalarda düzenli hat servisi veren bir armatör haline gelirken 15 ülkede ofis açtı. Son yıllarda adını sanat yatırımlarıyla duymaya başladık. Türk ressamlar ile Batılı ressamlardan topladığı binin üstünde tablosu olan Lucien Arkas, bunların evinin altında ve bahçesinde kurduğu müzede saklıyordu.
LOKOMOTİFİNİ İŞLETMEK İSTİYOR
* Arkas’ın, deniz taşımacılığını, hava, kara ve demiryoluyla kombine etmeye yönelik çalışmaları ne aşamada?
Duruma göre bazen denizyolu karayolu, bazen denizyolu demiryolu, bazen deniz-kara ve demiryolunu kombine ederek entegre bir lojistik hizmeti sunuyoruz. Böylece nakliye maliyetlerini düşürmeye çalışıyoruz. Nakliye maliyetlerinin düşmesi yerinde üretimi teşvik eder, sanayiciye destek olur ve gelişimi sağlar, istihdam yaratır. Ben Türkiye’nin geleceğinin Anadolu’nun gelişiminde olduğuna inanıyorum. ‘Arkas Anadolu Projesi’ ile Anadolu’yu demiryolunun avantajını da kullanarak uygun maliyetlerle limanlara ve dünyaya bağlamayı amaçlıyoruz. Böylece oradaki sanayicinin ve üreticinin önünü açmak istiyoruz. 2008 yılından beri demiryolu serbestleşme kanununun çıkmasını bekliyoruz. Çıkınca ne olacak derseniz? Havayollarında serbestleşme çıkınca yaşanan gelişmeler demiryolunda da yaşanacak. Bizim demiryolu taşımacılığı yapan şirketimiz Ar-Gü’nün 700’e yakın vagonu var. Özel sektörde en büyük filo. Vagonlara konteynerleri yüklüyoruz katarı oluşturuyoruz ama lokomotifi TCDD’den bekliyoruz. Kendi işletme hakkımız yok. Serbestleşme kanunu çıkınca lokomotif işletme hakkımız olacak ve lokomotif yatırımı yapacağız. Ben gemi işletiyorum, tır filosu işletiyorum, liman işletiyorum, uçak işletiyorum. Lokomotif ve tren de işletebilirim.
* Anlattığınız bu Anadolu projeniz hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
Anadolu Projesi kapsamında Marmaray ile bağlantılı bir şekilde “kara limanları” oluşturmaya başladık. Marmaray tamamlandığında Avrupa ile Asya arasında yük trafiği katlanarak artacak. Biz de hazırlığımız yapıyoruz.
İzmit-Kartepe, Bilecik-Bozüyük ile Konya, Ankara, Gaziantep ile Mersin ve Yenice lojistik merkezilerinde kurulacak terminaller bir nevi “kara limanı” işlevi üstlenecek. İzmit/Kartepe’de 200 dönüm arazimiz var.
Tünel açıldığında dış ülkelerden gelen trenlerin toplanma merkezi olacak. Örneğin Almanya’dan gelen bir katara bu terminallerden yeni yük ilave edilerek Anadolu’nun diğer illerine ve komşu ülkelere doğrudan ulaşım sağlanmış olacak.
Arazi alımlarını tamamladık. Alman devlet demiryolları şirketi Schenker ile ortağız. Onlar da katılacak. Eylül ayı gibi inşaatına başlarız. Aynı şekilde Mersin/Yenice de Anadolu ve Irak için bir toplanma alanı olacak. Anadolu Projesi’ne şimdiye kadar 150 milyon dolar yatırım yaptık. Mersin ve Kocaeli’nde olmak üzere kurmayı planladığımız lojistik merkezlerin toplam arazisi 700 bin metrekare.


Kaynak : Ekonometre

 
 sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar