Raylı Sistemlerin Toplu Ulaşındaki Payı Yüzde 72ye çıkacakMimar ve Mühendisler Grubu Barcelo Eresin Topkapı Oteli’nde düzenlediği kahvaltılı toplantı ve panelde misafirleri ve üyeleriyle buluştu. Kahvaltı sonrası gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü MMG İnşaat Komisyonu Başkanı Murat Seven’in yaptığı “İstanbul 2023 Toplu Ulaşım Vizyonu” konulu panelin konuşmacıları; İETT Genel Müdürü Yard. Doç. Dr. Hayri Baraçlı, İstanbul Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürü Süleyman Genç, İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Ömer Yıldız ve TCDD 1. Bölge Müdürü Hasan Gedikli oldu. Panel öncesi açılı konuşması yapan MMG Genel Başkanı Avni Çebi, katılımcılar ve misafirlere MMG’nin etkinliklerinden ve toplumu ilgilendiren konular hakkında düzenlediği panel ve sempozyumlardan kısaca bahsetti.
“METROBÜS SAYESİNDE 100 KİŞİDEN, 21’İ ARACINI PARK ETTİ.”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Dursun Balcıoğlu, hazırladığı sunum eşliğinde İstanbul ve İstanbul’un raylı, karayolu, otopark, trafik yönetim ve denizyolu sistemleri hakkında bilgiler verdi. İstanbul’un 8,500 yıllık bir yerleşim yeri olduğunu vurgulayan Balcıoğlu, İstanbul’un Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu’da stratejik öneme sahip bir il olduğunu da belirtip, gelişen şehirler arasında 150 metropol arasında birinci olduğunu ifade etti. 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul’un birçok büyük etkinliğe ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Balcıoğlu, “İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti ilan edildi. Bunun yanı sıra 100 ülkeden ve 1.000’den fazla kentin üyesi olduğu UCLG’nin başkanlığını yürüten bir şehir oldu. 13.1 milyonluk nüfusu ile İstanbul, Avrupa’nın 23 ülkesinden daha büyüktür.” dedi. İstanbul’un gelecekteki ulaşım stratejilerini belirlemek için JICA İle birlikte “Şehiriçi Ulaşım Master Planı”nı oluşturduklarını söyleyen Başkan Balcıoğlu, 13 milyonluk nüfusa sahip İstanbul’da 23 milyon günlük yolcu adetine ulaşıldığını belirterek, hergün trafiğe 400 yeni aracın girdiğinin ve Asya İle Avrupa arası trafik geçişinin 1,1 milyon olduğunun bilgisini verdi. 2004 yılı öncesinde İstanbul’da 45 km’lik raylı sistem ve 72 Km’lik banliyö hattının olduğunu kaydeden Balcıoğlu, “2004 sonrası 57,6 Km’lik raylı sistemi hizmete aldık Toplamda 102,7 Km’lik raylı sisteme sahibiz. 52,5 Km’lik Metro hattının yapımı ise devam ediyor.” diye konuştu. Balcıoğlu ayrıca Marmaray, karayolu sistemleri, İstanbul Otobüs A.Ş.ve otopark sistemleri hakkında şunları söyledi; “42 km’lik Metrobüs hattı kurduk ve günde 610 bin kişi taşıyoruz. Metrobüs sayesinde 100 kişiden, 21’i aracını park etti. Kamu kaynağı kullanmadan (özel sektör finansmanı ile) 1.500 yeni otobüsle filomuzu güçlendiriyoruz. Toplu taşımada bilet entegrasyonuna geçerek tek bilet ile yolculuk yapabilme imkanını sağladık. 641 bin 316 araç kapasiteli toplam 3.097 adet otoparkımız olacak. 12 Park Et Devam Et noktası ile günde 1.800 aracı trafikten çekiyoruz.”
“RAYLI SİSTEMLERİN TOPLU ULAŞIMDAKİ PAYI %72’YE ÇIKACAK”
İstanbul Ulaşım A.Ş Genel Müdürü Ömer Yıldız, sunumuyla birlikte İstanbul Ulaşım A.Ş ve uzun vadeli planlarından bahsetti. İstanbul Ulaşım A.Ş ağının haritasını konuklarla paylaşan Yıldız, yıllık yolcu sayısındaki artışın ve yolcuların kullandıkları hatların istatistiksel verilerini paylaştı. Mühendislik Hizmetleri olarak ulaşım ve güzergah etütlerini, raylı sistem altyapı planlamasını, tasarım ve işletme kriterlerinin oluşturulması ile ekonomik ve mali analiz çalışmalarını örnek gösteren Yıldız, tasarım hizmetleri olarak da sistem tasarımı, güzergah ve güzergah yapıları, istasyon ve transfer merkezleri, elektro mekanik sistemler ile depo ve bakım alanlarını ekledi. Özellikle raylı sistemlerdeki ilerlemelerden bahseden Genel Müdür Yıldız, 153 km mevcut ağ olduğunu, inşaat, ihale, tasarım ve etüt aşamasındaki projelerin de tamamlanmasıyla birlikte 641 km’lik bir ağ hedeflediklerini vurguladı. İstanbul Ulaşım A.Ş.’NİN 2023 hedefinden de bahsederken, “2023 yılında raylı sistemlerin toplu ulaşımdaki payı %72 ye çıkarken lastik tekerlekli sistemlerin payı %26 ya düşecek” dedi.

Kaynak : Dünya Bülteni

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.