TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'dan Engellilere Bilgisayar Sözü

Devlet Demir Yolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, Dünya Engelliler Haftası nedeniyle TCDD düzenlenen ’Engelsiz Raylar’ programında Gören Eller İlköğretim Okulu öğrencilerine bilgisayar ve İngilizce eğitim seti sözü verdi.
TCDD’den engellilere bilgisayar sözü
Dünya Engelliler Haftası nedeniyle TCDD Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda ’Engelsiz Raylar’ programı düzenlendi. Kamuda çalışan engellilerin katıldığı programda Gören Eller İlköğretim Okulu görme engelli öğrencileri, Türk Sanat Müziği konseri ile halk oyunları gösterisi sundu.
TCDD Genel Müdürü Karaman, halk oyunları gösterisi için özel olarak hazırlanan sahneye görme engelli öğrencilerin ellerinden tutarak çıktı. Birbirinden zor figürleri uyumlu bir şekilde sahneleyen engelli öğrenciler davetlilerden büyük alkış aldı. Gösteri sonunda öğrencilerin, okullarına bilgisayar desteği isteğine, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman olumlu yanıt verdi. Karaman, Gören Eller İlköğretim Okulu bilgisayar laboratuarına bilgisayar ve İngilizce eğitim seti desteği vereceklerini açıkladı.
’Türkiye’de destan yazan ekibin içindesiniz’
Hayatı paylaşmak için hiçbir engelin olmadığına vurgulayan, engelli vatandaşlara her fırsatta destek verdiklerini ifade eden Karaman, şunları kaydetti:
’Demiryolunda çalışan engelli arkadaşlarımın diğer kurumlarda, diğer devlet dairelerinde, diğer kamu birimlerinde çalışan engelli arkadaşlarımızdan bir farkı var. Yarın çocuklarınıza, ’Türkiye bizim zamanımızda Avrupa’da altıncı, dünyada sekizinci hızlı tren ülkesi ben demiryollarında çalışırken oldu’ diyeceksiniz. ’Ankara-Eskişehir YHT benim zamanımda yapıldı’ diyeceksiniz. ’Ankara-Konya YHT’yi yabancı eli değmeden biz yaptık, biz başardık, biz işletmeye aldık’ diyeceksiniz. ’100 yıldır el değmeyen, 150 yıldır el değmeyen yollar bizim zamanımızda yenilendi’ diyeceksiniz. ’Türkiye, Pekin’den Londra;ya uzanan İpek Demiryolu’nun merkez ülkesi benim zamanında oldu’ diyeceksiniz. ’Benim de çorbada tuzum oldu, ben de 8 yılda 8 projede çalıştım, alın teri döktüm, akıl teri döktüm, Allah’a şükür bir demiryolcu olmaktan, demiryollarında çalışmaktan gurur duydum’ diyeceksiniz. Türkiye’de destan yazan ekibin içinde sizler de varsınız.
Engelli olmak bir ayrımcılık konusu olamaz. Anayasamız değişti. Kanunlarımız değişti. Pozitif ayrımcılık maddeleri yasalara girdi. Sizin kanunlarda, yönetmeliklerde, mevzuatta ayrı bir yeriniz olabilir. Ancak unutmayın ki, bizim gönlümüzde ayrı bir yeriniz var. Türkiye’de destanlar yazan bu ekibin içinde sizler de bulunuyorsunuz.’
Karaman, engelli 100 demiryolcuyu, moral ve motivasyonu artırmak, eğitimi ve yasal haklarını öğrenmelerine yardımcı olmak üzere Arsuz Kampı’na göndereceklerini açıkladı.
Kamuda Çalışan Engelliler Derneği Başkan Yıldıray Çınar ise 156 ülkede kutlanan dünya Engelliler Haftası’nda, demiryollarında engelliler için yapılan çalışmalardan bir demiryolcu olarak gurur duyduğunu söyledi. Çınar, engellileri anlayabilmenin, dertlerini dinlemenin çözüm bulmak için ne kadar önemli olduğunu kaydetti.


Kaynak : http://www.olay.com.tr


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar