Transit taşıma Türkiye`ye kayıyorUTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, son dönemlerde dünyadan Balkan ülkelerine olan mal hareketlerinin Türkiye üzerinden akmaya başladığını belirtti.
2023 yılında 1,12 trilyon dolara ulaşması beklenen dış ticaret hacmi, teşviklerden ulaşım sektörünün aldığı pay ve son dönemlerde Balkan ülkelerine olan hareketlerin Türkiye üzerinden akmaya başlaması, lojistik sektörünün geleceğe umutla bakmasına neden oluyor.
Dünya Bankası Lojistik Performans Endeksi`nde, 2010 yılında 39. sırada yer alan Türkiye`nin bu yıl 12 basamak birden atlayarak 155 ülke arasından 27. sıraya yükselmiş olması sektörün gelecekte ulaşacağı boyutu göstermesi bakımından önemli bir gelişme olarak nitelendiriliyor.
UTİKAD (Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, Thelira`ya yaptığı değerlendirmede,
lojistik sektörünün tüm sektörlerin ortak paydası olduğunu kaydederek, ihracat yapılacak ülkelerin çeşitlenmesiyle lojistinğin ön plana çıkacağını belirtti.
Piyasalara hızlı ve avantajlı maliyetlerden ulaşılmasının yanı sıra lojistik kabiliyetlerinin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Erkeskin, lojistiğin de kendi iş hacminin artmasından büyük fayda sağlayacağını bildirdi.
Özellikle dünyadan Balkan ülkelerine olan hareketlerin Türkiye üzerinden akmaya başladığını kaydeden Erkeskin, ağırlıklı olarak Avrupa ve ABD`den Irak, İran, Azerbaycan, Kazakistan ve Afganistan`a giden malların Türkiye üzerinden akmaya başladığını dile getirdi.
Karayolu taşımacılığında özellikle, Irak`ın Kuzey Bölgesi`ndeki yatırımlarının artmaya başlaması ve tüketimindeki artışa paralel olarak Irak`a yapılan sevkiyatlarda belirli artış olduğunu kaydeden Erkeskin, yakınlık olarak bakıldığında Irak`a teslim sürelerinin kısa olması ve taşıma maliyetlerinin ucuz olması dolayısıyla ülkeye olan ihracatın her geçen gün arttığını belirtti.
“KARGO VE YOLCU TAŞIMACILIĞINDA TIKANIKLIKLAR VAR”
İstanbul`da üçüncü havaalanı yapılmasının zorunluluğa dönüştüğünü ifade eden Erkeskin, “Kargo ve yolcu taşımacılığında tıkanıklıklar söz konusu. Bugün artık Atatürk Havalimanı`ndan rötarsız bir uçak kalkmıyor. Kargo konusunda aynı tıkanıklığımız var. Uçakların arttığını söylüyoruz. Dolayısıyla taşıma kapasitemiz artıyor. Teslim süreleri uzuyor buna bağlı depolama maliyetlerinde artış söz konusu oluyor. Bunun çözülmesi lazım. Ya havalimanındaki alanların genişletilmesi ya da havalimanına yakın mesela Atatürk Havalimanı serbest bölgesinde kargo kabülü ve ordan havalanına sevkine yönelik düzenlemelerin yapılması ya da çok süratli bir şekilde Üçüncü Havalimanı`nın yapılması lazım” diye konuştu.
DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞININ PAYININ ARTTIRILMASI HEDEFLENİYOR
Demiryolu taşımacılığının payının yüzde 2`lerde olduğuna değinen Erkeskin, özel sektörün de ülkenin kendi hatları üzerinde kendi taşıma araçlarını kullanarak taşıma yapmasının söz konusu olduğunda hizmet kalitesinde artış ile maliyetlerde iyileşmenin söz konusu olacağını belirtti.
Erkeskin sözlerini şöyle sürdürdü: “Özel sektörün getirdiği dinamiklerle biz demiryolu altyapımızı daha efektif kullanmaya başlayacağız. Dolayısıyla bu yönde serbestleşmenin çok faydası olacağını düşünüyoruz. Şu anda Türkiye`de demiryolu taşımacılığının payı yüzde 2`lerde. Rusya`ya baktığınızda yüzde 80-90`lara varan demiryolu taşımacılığı var, Amerika yüzde 50`lere varan oranlarda taşımadan pay alıyor. Avrupa`da oranlar düşük. Bizim hedefimiz ilk olarak yüzde 10`lara yakın payı demiryollarının alması yönünde. Ondan sonraki dönemlerde arttırılmasını hedefliyoruz. Ne kadar çok karayolundan demiryoluna kayışı gerçekleştirebilirsek o kadar başarı elde etmiş oluruz. Demiryolu taşımacılığı daha ucuz, daha seri ve çevreye çok daha duyarlı bir taşımacılık türü.

Kaynak : www.haberortak.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.