TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı,Tramvay Raf Ürünü Değildir DediTÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, son günlerde tartışmaya açılan ‘Eskişehir’de tramvay yapılır mı, yapılamaz mı?’ tartışmalarına son noktayı koydu. Avcı, TÜLOMSAŞ’ın çok büyük bir ekonomik değer olduğunun altını çizerek “Gidip Türk Loydu’ya sorsunlar, tramvay yapabilir miyim, yapamaz mıyım? Onlar cevaplasın” dedi.
TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, son günlerde sıkça tartışılan tramvay konusuna açıklık getirdi. Avcı, TÜLOMSAŞ’ın sadece Eskişehir’in değil, Türkiye’nin en büyük ekonomik değerlerinden biri olduğunun altını çizerek yapılan eleştirileri adil ve insaflı olmaya davet etti. Avcı, kendilerine tramvay üretimi konusunda resmi bir talep gelmeden “TÜLOMSAŞ tramvay üretemez” şeklinde yapılan değerlendirmeleri haksız bulduğunu belirterek “Gidip Türk Loydu’ya sorsunlar, ben tramvay üretir miyim üretemez miyim? Tramvay raf ürünü mü ki ben 3 milyon dolarlık bir ürün imal edip sergileyeyim. Bir tramvay en az 24 ayda imal edilir. Evinizde buzdolabı varken ikinci, üçüncü buzdolabı alınır mı? Böyle bir mantık var mı? Kimse bana sormadan, benim fikrimi almadan, benim neyi üretip üretemediğime nasıl karar veriyor? TÜLOMSAŞ hakkında nasıl bu kadar kolay karar verilebiliniyor?” dedi.
Avcı, tartışmaların ardından kendilerine tramvay üretip üretemeyeceği sorularının sorulmasını doğru bulmadığını belirterek “Bize üretim konusunda teklif bile yapılmazken bizim üretim yapıp yapamayacağımıza karar vermek doğru değildir. Bizim fikrimizi almayanlar, bizim üretim modellerimizi hayal bile edemez.” şeklinde konuştu. Avcı, bu tarz tartışmalardan önce bilimsel verilerle hareket etmenin doğru olduğunu söyledi.
Eleştiriye açığız
TÜLOMSAŞ çalışmaları hakkında da bilgiler veren Avcı, her türlü eleştiriye açık olduklarını TÜLOMSAŞ’ın Eskişehir’in bir değeri olduğunu belirterek “TÜLOMSAŞ bu kentin bir değeridir. Burası Eskişehirlilerin çocuğu gibidir. Yergi de olur, sevgi de olur. Biz tüm bu eleştirileri bu gözle değerlendiriyoruz. Ancak eleştiriler yapılırken adil olmak, insaflı olmak ve bizlerin de insan olduğumuz unutulmamalıdır. TÜLOMSAŞ’ı aşağıya çekmeye çalışmak, onu küçümsemek Eskişehir’e zarar vermek demektir.” dedi.
İthal vagon alımı durdu
Genel Müdür Hayri Avcı, TÜLOMSAŞ sayesinde artık Avrupa’dan Türkiye’ye ikinci el vagon alımının durduğunu ve vagonları TÜLOMSAŞ’ın ürettiğini belirterek her yıl 35 milyon avronun ülkede kaldığını söyledi. Avcı, yurtdışında özel siparişler aldıklarını ve General Electrıcs (GE) başta olmak üzere birçok büyük firmaya üretim yaptıklarını hatırlattı.
İmalattan ürüne
Avcı, TÜLOMSAŞ’ın raylı sistemler test merkezi, raylı sistemler kümesi başta olmak üzere birçok projeye destek sunduğunu belirtti. Avcı, ayrıca ithalden montaja değil, imalattan ürüne anlayışını benimsediklerinin altını çizerek “herkes kazanılmış parayı harcarken biz üretiyoruz” şeklinde sözlerine son verdi.

Kaynak : www.eskisehirgundem.com

Hızlı Tren HaberleriÜcretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:
Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.