3’üncü köprü kendini 10 yılda amorti eder

3’üncü köprü için verilen 10 yıllık işletme teklifini değerlendiren ÖİB eski Başkanı’na göre süre makul.
İstanbul’a yapılacak 3. köprüyü de içine alan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin ihalesini kazanan IC İÇTAŞ-Astaldi ortaklığının verdiği 10 yıl 2 ay 20 günlük işletme süresi dikkat çekti. Ortaklığın teklifine en yakın işletme süresi teklifini Cengiz-Limak-Kolin-Makyol- Kalyon ortaklığı, 14 yıl 9 ay 19 günle verdi. Arada 4 yıl 7 aylık fark bulunuyor. Projenin yatırım maliyeti ise 2.5 milyar dolar. Peki köprünün 3 yıllık yapım ve 10 yıllık işletim süresi yeterli mi? Özelleştirme İdaresi’nin eski yöneticileri bu sürenin makul olduğunu, teklifin bir macera olarak görülmemesi gerektiğini belirtti.
Macera olsun diye girilmez
İhale sonucunu ntvmsnbc’ye değerlendiren Özelleştirme İdaresi (ÖİB) eski Başkanı Tezcan Yaramancı “Bir köprü kendini 10 yılda amorti eder” dedi. Yaramancı, şunları söyledi: “İhaleyle ilgili araç projeksiyonları vardır. Demiryolu da geçecek. İhaleye girenler bu trafiği düşünerek bir hesap yapmıştır. Hiçbir kuruluşun bu hesapları ciddiyetle yapmadan maceraya gireceğini tahmin edemiyorum. Düşük bir kâr marjı üzerine dayalı hesaplarını yapmış olabilirler. Köprü 10 yıl sonra da çalışacak; belki süre için bir opsiyon imkanı vardır. Süreyi uzatma planı olabilir. Bir şey düşünülmüştür. Bu kadar büyük bir yatırım macera olsun diye yapılmaz.”
135 bin araç garantisi var
İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe ise 36 ayın uzun bir süre olmadığını belirterek “Yeterli olanak, iyi bir organizasyon ve para problemi olmadığı sürece proje bu sürede bitirilebilir” diye konuştu. Gökçe “Şirkete 10 yıl 20 günlük işletme süresi veriliyor ve geçiş ücreti de 3 dolar+KDV. Ancak hiç araç geçmese de hükümetin sübvanse etmeyi vadettiği bir gelir var. İlk kez bu yola başvuruluyor, ayrıca ihalede de ilk kez KDV ayrıcalığı getirildi” dedi. Bu arada 3. köprü için 135 bin araç geçişi için garanti verilmişti. Boğaz köprülerinin her birinden günde 200 binin üzerinde araç geçiyor.


Kaynak : www.stargazete.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar