Ahmet Emin Yılmaz : Bursa'da hızlı tren için bir sürpriz öneri dahaHızlı tren projesinde Büyükşehir’in, yolcu sirkülasyonu için Terminal’e en Yarkın Demirtaş’a ara istasyon önerdiği ortaya çıktı. Bu arada Ulaşım Ana Master planını hazırlayan Prof. Dr. Haluk Gerçek, 2030’da yaya ve bisiklet ağırlıklı bir kent merkezi hedefi önerdi…
Gelişmeyi bu sütunlarda dün aktardık… Hızlı tren için kısa adı DLH olan Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel müdürlüğü hazırladığı avam projeyi TCDD’ye devretti. Şimdi TCDD uygulama projesi üzerinde çalışıyor. Öncelik de güzergâh üzerindeki kamulaştırmalara verildi.
Bu arada…
TCDD uygulama projesini hazırlarken maliyeti en aza indirmek için karayoluna yakın ve daha az dolgu gerektiren güzergâhlar üzerinde duruyor.
O nedenle…
Proje henüz kesinleşmediği gibi, ufak tefek değişiklikler üzerinde çalışılıyor.
Bu arada…
DLH’nın avam projesinde Balat’ta gözüken Bursa İstasyonu için Terminal’e en yakın nokta olarak Dereçavcuş’u öneren, Kazıklı İstasyonu’nu da gereksiz bulan Büyükşehir Belediyesi, gelişmeler doğrultusunda TCDD’ye de önerisini yeniledi.
Ne var ki…
TCDD uzmanları, Büyükşehir teknik kadrosu ve Ulaşım Master Planı danışman hocalarının önerisiyle yeni öneride uzlaşmaya dayalı bazı değişiklikler oldu.
Örneğin…
Dün aktardığımız gibi, Yenişehir İstasyonu’nun Şişe Cam yanına değil de Yenişehir Havaalanı yakınına yapılması öneriliyor. Bursa İstasyonu için bu kez Otoyol-İzmir Yolu kesişme bölgesi üzerinde duruluyor. Kazıklı İstasyonu’na bu öneride de itiraz var.
Fakat…
Yeni raporda, Kazıklı için itiraz edilirken sürpriz bir öneri ortaya konuyor.
“Kazıklı’da istasyon için düşünülen yer tarım alanları ortasında ve meyve bahçeleri arasında. Buraya yolcu gelebilmesi de kolay değil” ifadelerinin ardından sürpriz öneri şöyle dile getiriliyor:
“Bölgeye en yakın Demirtaş’ta hem sanayi bölgesi nedeniyle yük kapasitesi var, hem de kent irtibatı nedeniyle yolcu potansiyeli var.”
Şu vurgu da önemli:
“Demirtaş İstasyonu, ulaşım planı açısından Terminal’e de çok yakın.”
Öneride…
Ana istasyonun, yani Bursa İstasyonu’nun Dereçavuş ve Balat’tan daha ileri bir noktada Çevre Yolu kenarındaki Hal yakınına ya da İzmir Yolu-Otoyol kesişme noktasına kaydırılması halinde Demirtaş İstasyonu’nun kent merkezi ve Terminal bağlantılarıyla daha önemli hale geleceğine de dikkat çekiliyor.
Bakalım…
Değişen koşullara ve teknik uzlaşmaya göre yenilenen bu öneri projeye nasıl ya da hangi oranda yansıyacak?
Hızlı tren tabela astı
Avam projeyi uygulama projesine dönüştürme çalışmaları ve istasyon yerleriyle ilgili değerlendirmeler devam ederken TCDD hızlı tren inşaatıyla ilgili olarak Geçit’e ilk tabelasını astı.
Hızlı tren fotoğrafının da yer aldığı tabelada sözleşme bedeli olarak 393.170.105,40 TL yazıyor.

Hızlı Tren HaberleriÜcretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:
Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.