Ankara-İzmir YHT Projesi’yle yılda 6 milyon yolcunun taşınması planlanıyor

Yüksek Hızlı Tren (YHT) Eskişehir, Konya’nın ardından rotayı İzmir’e çevirdi. Proje gerçekleştiğinde iki şehir arası 8-10 saatten 3 buçuk saate düşecek.
İzmir-Ankara arasındaki YHT için ilk adım atıldı. Hattın ilk etabı olan Ankara-Afyonkarahisar bölümü ihalesi sonuçlandı. Hattın yapım sözleşmesi de imzalandı.
Projenin ikinci etabı ihalesi için de çalışmalar devam ederken, hattın inşaatının en kısa sürede tamamlanabilmesi hedefleniyor.
Ankara-Afyonkarahisar, Afyonkarahisar-Uşak ve Uşak-Manisa-İzmir etapları olmak üzere 3 etaptan oluşan Ankara-İzmir YHT Projesi’yle yılda 6 milyon yolcunun YHT ile taşınması planlanıyor.
Toplam uzunluğu 624 kilometre olan projeyle Ankara-İzmir arasındaki seyahat süresi 3 saat 30 dakikaya düşüyor. Ankara-İzmir arası otobüs ile 8-10 saat sürüyor. Projeyle vatandaşlar en az 5 saat zaman kazanıyor.
YHT hattının Ankara-Afyonkarahisar kesiminin de tamamlanmasıyla Afyonkarahisar ile Ankara arasındaki ulaşım süresi 1 saat 30 dakikaya düşüyor.

Kaynak : www.iyihaberler.net

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.