Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin Ankara-Afyonkarahisar etabının altyapı inşaatının sözleşmesi 11 Haziranda yapılacak

Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin Ankara-Afyonkarahisar etabının altyapı inşaatının sözleşme imza töreni, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla 11 Haziran’da TCDD Genel Müdürlüğü’nde yapılacak.
TCDD’dan yapılan açıklamaya göre, Ankara-İzmir YHT Projesi Ankara- (Polatlı)- Afyonkarahisar, Afyonkarahisar-Uşak ve Uşak-Manisa-İzmir etaplarından oluşuyor. Toplam proje tutarı 3 milyar 567 milyon TL olan ve özkaynaklardan sağlanan proje ile yılda 6 milyon yolcu taşınması hedefleniyor. Toplam uzunluğu 624 km olan proje ile Ankara- İzmir arasındaki seyahat süresi 3 saat 30 dakika olacak. Altyapı inşaatının sözleşmesi imzalanacak olan Ankara (Polatlı) -Afyonkarahisar kesimi ise 167 km olup, mevcut YHT hattı olan Ankara-Konya yolunun 120’nci km’den ayrılacak ve Ankara-Afyonkarahisar arasındaki seyahat süresi 1 saat 30 dakikaya inecek.
ANKARA -AFYONKARAHİSAR TREN YOLU ÖZELLİKLERİ
Proje Hızı : 250 kilometre saat
Tünel Sayısı : 11
Toplam Tünel Uzunluğu : 8 bin metre
Viyadük Sayısı : 16
Toplam Viyadük Uzunluğu : 6257 metre.
Köprü Sayısı : 24
Alt geçit üst geçit sayısı : 116
Menfez Sayısı : 195
Kazı-Dolgu/Toprak İşleri :65 Milyon 500 bin metreküp
Proje süresi : 1080 gün
Yapım bedeli : 714 milyon 432 bin 200 TL
Yüklenici firma : Sigma+Burkay+Makimsan+YDA İş Ortaklığı
Ankara-İzmir YHT Projesi’nin Afyonkarahisar-Uşak etabının yapım ihalesine 2012 yılında çıkılırken, Uşak-Manisa-İzmir etabının ise uygulama projelerine ait revizyon çalışmaları devam ettiği bildirildi.


Kaynak : ZAMAN


İlk yorum yapan olun

Yorumlar