Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattının Marabda-Kartsakhi Bölümünün Yapımı Tamamlandı

Gürcistan Bölgesel Kalkınma ve Altyapı Bakanı Ramaz Nikolaişvili, şirketin ana hatların ve güzergâh boyunca üç istasyonun yapımını gerçekleştirdiğini belirtti: “Çok yakında bu demiryolu ile yolcu ve yük taşımacılığına başlanacak. Bu, kesinlikle, Avrupa ile Asya arasındaki en kısa yoldur. Yük taşımacılığı ile ilgili siparişler alıyoruz. BTK demiryolu hattı artık bir gerçekliktir.”
BTK’yı “Asrın Projesi” olarak niteleyen Azerbaycan Ulaştırma Bakanlığı Azeryolservis Şirketi Müdürü Cavid Gurbanov bu demiryolu hattının bölge ülkeleri için büyük önem arz ettiğini vurguladı.
BTK’nın yapımı ile ilgili Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan arasındaki nihai belge 8 Şubat 2007’de Tiflis’te imzalandı. Yeni demiryolu hattının yapım çalışmalarına 21 Kasım 2007’de başlandı. Demiryolu hattının Gürcistan bölümünün yapımı için Azerbaycan Gürcistan’ın Marabda-Kartsakhi Demiryolları şirketine avantajlı koşullarla (yıllık yüzde 1 faiz ve 25 yıl vade) 200 milyon dolar tutarında kredi tahsis etti. Bu kaynak, Gürcistan topraklarındaki 29 km uzunluğunda yeni yol ile Türkiye sınırındaki tekerlek değiştirme istasyonunun yapımında ve eski yolların yenilenmesinde kullanılacak.
Bunun dışında, Ahalkelek bölgesi ile Türkiye sınırı arasındaki bölgede inşa edilecek tünelin yönünün değiştirilmesi ve Marabda-Ahalkelek bölümünde 160 km’lik mevcut demiryolu hattının yenilenmesi ve rekonstrüksiyonu amacıyla Azerbaycan Gürcistan’a yıllık yüzde 5 faiz ve 25 yıl vadeyle 575 milyon dolar tutarında ek kredi verdi. BTK projesi Azerbaycan Devlet Petrol Fonunun finansman desteği ile gerçekleştirilmektedir.


Kaynak : 1 Newssohbet

1 Comment

  1. KTB hattında yalnızca konteyner taşındığı anlaşılıyor..bu güzergahta normal(1435)hattan geniş hata uyumlu vagonlarımızın bulunmaşı lazım.tccc acilen boji değişimine uygun yada dingilden ayarlamak şuretiyle geniş hata gidebilecek yük vagonu üretmeli.böylece tcdd vagonları baküye kadar gidebilşin….hem aktarmaya gerek kalmaz hemde vagonlar kira getirir.(nor bu yazı mutlaka yayınlanmalı.yazıyı iptal etmeyınız)

Yorumlar