Başkent demiryolu zirvesinde demiryolu sektöründeki gelişmeleri ele alacak

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’na (EİT) üye ülkelerin üst düzey demiryolu yetkilileri, demiryolu sektöründeki gelişmeleri Ankara’da ele alacak.
TCDD Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, EİT’e üye ülkelerin üst düzey demiryolu yetkililerinin, demiryolu sektöründeki gelişmeleri 26-28 Haziran tarihleri arasında Ankara’da yapılacak çalıştay ve toplantılarda ele alacakları belirtilerek, Türkiye, Azerbeycan, Pakistan, Afganistan, İran, Türkmenistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ın üst düzey demiryolu yetkililerinin katılacağı bildirildi.
Birleşmiş Milletler ve İslam Kalkınma Bankası’nın da temsilci göndereceği EİT/BM-AEK Tek Tip Demiryolu Hukuku Çalıştayı’nın yarın saat 10.00’da yapılacağının kaydedildiği açıklamada, Türkiye’yi TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın temsil edeceği Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 11. Demiryolu Kuruluşları Toplantısı’nın ise 27-28 Haziran tarihlerinde gerçekleştirileceği kaydedildi.
Açıklamada, 28 Haziran Perşembe günü yapılacak toplantıda ise Çin ve Avrupa’nın; Kırgız-Tacikistan-Afganistan-İran-Türkiye üzerinden demiryoluyla bağlanmasının, EİT İslamabad-Tahran-İstanbul ve İstanbul-Tahran-Almatı konteyner trenlerinin, EİT/İKB Ortak Ulaştırma Transit Çerçeve Anlaşması (TTFA) Projesi altında önerilen kapsamlı EİT demiryolu ağ geliştirme planının değerlendirilmesi ve fon kaynaklarının güvenceye alınması gibi konuların görüşüleceği ifade edildi.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Çar 13

İhale İlanı : Yemek Hizmeti Alınacaktır

Kasım 13 @ 10:00 - 11:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Çar 13

İhale İlanı : Akü Satın Alınacaktır

Kasım 13 @ 11:00 - 12:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar