Bursa Yenişehir Etabı Hızlı Tren İstasyonu İçin Yeni Yer AranıyorBursa Yenişehir Etabı Hızlı Tren İstasyonu İçin Yeni Yer Aranıyor
Hızlı tren için DLH hazırladığı avam projeyi TCDD’ye devretti. Şimdi uygulama projesiyle birlikte kamulaştırmalar için çalışılıyor. Yeni gelişmelerin getirdiği uzlaşmayla Büyükşehir yeni bir öneri hazırladı. Rapor, Bursa İstasyonu için İzmir Yolu-Otoyol bağlantısını işaret ediyor…
Süreç biraz farklı işliyor… Farklılığın başlangıç noktasında ise Ankara bürokrasisi var. O nedenle, hızlı tren projesinde ihale yapılmış olmasına karşın teknik detaylar üzerinde çalışma sürüyor.
Örneğin…
İhalesi yapılan Bursa-Yenişehir Etabı ile ilgili ilk avam projeyi, kısa adıyla DLH olarak bilinen Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü hazırladı.
Hızlı tren için Kazıklı’da ara istasyon, Balat’ta ise Bursa İstasyonu öngörülen bu projeye Bursa Büyükşehir Belediyesi itiraz etti.
İtirazda…
Ulaşım planlaması gereği Bursa İstasyonu’nun Balat yerine, Terminal’e en yakın nokta olan Dereçavuş’a yapılması önerildi.
Ayrıca…
Kazıklı İstasyonu da yolcusu olmayacağı gerekçesiyle gereksiz görüldü ve ana istasyonun Dereçavuş’a yapılması halinde bu istasyona ihtiyaç kalmayacağı vurgulandı.
Derken…
Gürsu Ziraat Odası öncülüğünde bölge çiftçileri Kazıklı İstasyonu yerine tepki amaçlı açlık grevi başlattılar. Bu eylem, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk’ün gece yarısı ikna konuşmasıyla bitti.
Sonrasında…
Öztürk konuyu değerlendirirken, “Kentin doğusundaki mahallelerde yaşayanları trene binmek için kentin ta öbür ucuna göndermenin zorluğuna” dikkat çekip bu bölgede uygun bir istasyon gerekliliğini savundu.
O süreçte…
DLH’nın hazırladığı avam proje inşaat aşamasına geçilmek üzere uygulama projesi yapılması için Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’ne devredildi.
Ardından da…
TCDD teknik uzmanları güzergâhla ilgili çalışmalara başlarken önceliği kamulaştırmaya verdiler.
Güzergâh üzerindeki binlerce mülk sahibinden kritik konumda olanlarla kontağa geçip, kamulaştırma işlemleri arkadan devam etmek üzere inşaatın başlayabilmesi için muvafakatname istediler.
Topraklarından demiryolu geçecek olanların büyük bölümü de zorluk çıkarmayıp belgeyi verdiler.
Bir yandan bunlar olurken, diğer yandan istasyon yerleri konusu yeniden gündeme geldi.
Bu kez…
Karayoluna daha yakın ve daha az dolgu gerektiren yerlerden güzergâhı geçirerek maliyeti düşürmeyi hedefleyen TCDD’nin yaklaşımlarıyla Ulaşım Master Planı’nı hazırlayan hocaların da önerileri ortaya çıktı.
Yanı sıra…
Ortaya çıkan yeni durumla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi’nin projenin TCDD’ye devredilmesi nedeniyle yeni bir öneri vermesi söz konusu oldu.
O rapor da…
TCDD adına çalışmaları yürüten teknik ekip, Ulaşım Master Planı’nı hazırlayan danışman hocaların görüşleri ve Büyükşehir kadrolarıyla birlikte hazırlandı.
Ankara’ya gönderilen yeni raporda, uzlaşmayla üç önemli öneri yer alıyor:
Bir…
Avam projede Şişe-Cam Fabrikası yakınında gözüken Yenişehir İstasyonu’nun havayolu-demiryolu yolcu bağlantısı için Yenişehir Havaalanı yakınına kaydırılması önerildi.
İki…
Avam projede yer alan Kazıklı İstasyonu’nun gereksizliği yeni raporda da yer aldı. Buraya yapılacak istasyonun yolcusu olmayacağı gibi tarım arazilerine zarar vereceği bir kez daha vurgulandı.
Üç…
DLH’nın Balat’a planladığı, Büyükşehir’in Terminal’e yakın olmasını istediği Bursa İstasyonu için de, görüşmeler ışığında “İzmir Yolu ve otoyolla bağlantılı bir yer” önerisi yapıldı.
Bu da…
Bursa İstasyonu’nun, İzmir Yolu ile otoyolun kesiştiği Başköy Bölgesi ya da Çevre Yolu kenarındaki Hal tesisleri çevresini işaret ediyor.
İhalesi yapılan hat da Hal yakınına kadar geldiği için, ihale şartnamesi değişmeyeceğinden avantajlı bir durum gözüküyor.

Kaynak : www.olay.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.