Çarşamba-Samsun Demiryolu Neden KapatıldıEdinilen bilgilere göre: Çarşamba-Samsun Arasında yapımı 1984 yılında tamamlanan ve Samsun’un iki büyük üretim işletmesinden olan Bakır ve Azot fabrikalarına yük taşıma amaçlı inşa edilmiş olan demiryolu hattı, bu iki fabrikanın sayesinde yolcu taşımacılığına da başlamıştı. 2005 yılına kadar hizmet veren hat 2005 yılında Bakır ve Azot fabrikalarının özelleştirmesi sonrası ihtiyaç olmadığından dolayı kapatıldığı iddia ediliyor.
Bu konuda fabrikalarla görüştüğü iddia edilen Devlet Demiryolları yetkilileri, Fabrikaların ‘kendi olanaklarımızı kullanarak taşımacılık yapacağız’ şeklindeki cevapları üzerine 2005 yılında hattın çalışmasını durdurulmak zorunda kalındığı ortaya çıktı. Halk arasında yaygınlaşan yolcu azlığı vs. gibi sözlerin aksine hattın Bakır ve Azot fabrikalarından talep olmaması üzerine durdurulduğu ve talep olursa yeniden açılabileceği bilgisi alınırken, resmi yetkililer bu konuda şu anda herhangi bir çalışma yürütülmediğini de sözlerine eklediler.
Konu hakkındaki bir diğer dikkat çeken ayrıntının ise Çarşamba Merkezinde Demiryolu civarında yaşayan vatandaşların ve esnafın kaldırılmasını istediği demir yolu hattının kaldırılamayacağı ama hattın bulunduğu alanların Devlet Demiryollarından kiralanabileceği bilgisine de ulaşıldı. Yine özellikle Çarşamba Cumhuriyet Köyü bölgesinden geçen demir yolunun kullanılmaması nedeni ile Belediye Başkanlığının bu demir yolunun Cumhuriyet Köyünün mahalle olması nedeni ile Mahalleye ana giriş yolunun bu bölgeden verilmek istendiği belirtiliyor. Ancak, bu yönde Belediyenin çeşitli girişimlerde bulunduğu ancak Devlet Demiryollarının bu konuya sıcak bakmadığı iddiaları da gündemde ki yerini ve sıcaklığını korumaya devam ediyor.

Kaynak : Haber Express

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.