Dünya Hemzemin Geçitler Halkı Bilinçlendirme GünüTCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, son 10 yılda hemzemin geçitler konusunda farkındalık oluşturduklarını belirterek, “yapılan çalışmalar ve bilinçlendirme sayesinde hemzemin geçitlerde meydana gelen kaza oranında yüzde 78 azalma sağladık. İdeal hedefimiz ise sıfır kaza” dedi.
Karaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uluslararası Dünya Demiryolları Birliği’nce ilan edilen ve birliğe üye ülkelerce kabul edilen “Dünya Hemzemin Geçitler Halkı Bilinçlendirme Günü”nde Türkiye’nin aktif olarak yer aldığını belirtti.
Yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, emniyet birimleri başta olmak üzere konunun bütün paydaşlarıyla birlikte çalışan TCDD’nin, son 10 yılda hemzemin geçitler konusunda farkındalık oluşturduğunu ifade eden Karaman, yapılan çalışmalar ve bilinçlendirme sayesinde hemzemin geçitlerde meydana gelen kaza oranında yüzde 78 azalma sağlandığını, ideal hedeflerinin “sıfır kaza” olduğunu söyledi.
TCDD’nin hemzemin geçit kazalarını önlemeye yönelik çalışmaları sonunda, 2002-2011, UIC ( Dünya Demiryolları Birliği) bünyesinde yer alan ILCAD
(International Level Crosing Awerness Day- Dünya Hemzemin Geçitler Halkı Bilinçlendirme Günü) etkinliklerine aktif olarak katılım sağladığını anlatan Karaman, şunları kaydetti:
“Dünya Hemzemin Geçitler Halkı Bilinçlendirme Günü etkinlikleri hemzemin geçitlerindeki yanlış davranışların tehlikeleri ile ilgili kamu bilincini artırmayı amaçlıyor. İlk olarak 2008 yılında Dünya Demiryolları Birliği’ne üye 28 ülkenin aldığı kararla 25 Haziran 2009 tarihinde düzenlenen birinci Avrupa Hemzemin Geçidi Bilinçlendirme Günü etkinlikleri yapıldı. Devam eden yıllarda da her yıl Haziran ayı içinde önceden belirlenen günlerde hemzemin geçitler konusunda ortak çalışmalar yürütüldü.”
-“Tren, kimsenin yolu üzerine çıkıp kaza yapmıyor”-
Türkiye’de demiryolları diğer yollardan daha önce yapıldığı için hemzemin geçitlerin sonradan açıldığını, bu geçitlerin TCDD’ye ait olmayıp yerel yönetimlere ve diğer kamu kurumlarına ait olduğunu belirten Karaman, yeni yapılan hatlarda alt ve üst geçit yapmak suretiyle hemzemin geçitlere yer vermediklerinin altını çizdi.
Geçidin ait olduğu kurum ve kuruluşlarla da ortak çalışma yürüttüklerini belirten Karaman, mevcut mevzuata göre “geçiş üstünlüğü” olan trenin kimsenin yoluna çıkmadığını vurguladı. Karaman, “Tren, kimsenin yolu üzerine çıkıp kaza yapmıyor, tam tersi araçlar trenin yoluna çıkıp kazaya neden oluyor. Ama yine de olay, tren kazası olarak algılanıyor” diye konuştu.
TCDD’nin sorumluluğu ve bakım yetkisi olmadığı halde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın talimatıyla 3 bin 415 adet hemzemin geçidi standart hale getirdiklerini anlatan Karaman, şöyle devam etti:
“Yine de bariyerli olduğu halde eski alışkanlıkla geçit kollarını kırarak, ‘s’ çizerek maalesef tren önüne çıkan sürücüler var. Bir farkındalık oluşturmak için uzun zamandır çalışıyoruz. Bunu en çok da demiryolcular istiyor. Trenin önüne dikkatsizlikten, kural ihlalinden dolayı çıkan her aracın trenle çarpışması tren kazası olarak yansıtılıyor. Yaptığımız çalışmalar ve bilinçlendirme faaliyetleri demiryolcuları da zan altında kalmaktan kurtaracak.”
Bu yıldan itibaren, Dünya Hemzemin Geçitler Halkı Bilinçlendirme Günü’nü TCDD’nin de kutladığını belirten Karaman, “Etkinlikleri bir günle sınırlı tutmuyoruz; hemzemin geçitler konusundaki bilgisizliğin önüne geçmek için kampanya başlatıyoruz. Hemzemin geçitlerde meydana gelen kazaların çok acil olarak bizlere bildirilmesi için ‘131 TCDD Acil İhbar Hattı’ telefonları kuruyoruz. Hemzemin geçitlerde radyo yayınını keserek, sürücüleri uyaran anons sistemi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Kaynak : Haberler

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.