ELMAK Kontrol Sistemleri – İSTANBUL KADİKÖY KARTAL METROSU SCADA PROJESİTürkiye’nin en büyük metro projesi olan İstanbul Kadiköy- Kartal projesinin Çevresel Kontrol ve Enerji SCADA sistemi şirketimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
Tamamlanması için son aylarına girdiğimiz projede zamanla yarışında son aylarındayız diyebiliriz. Raylı sistem projelerinde SCADA sistemleri tüm elektromekanik alt sistemlerin yönetimini ve enerji sisteminin kontrolünü sağlar.
Projede toplam 16 istasyon 2 jeneratör binası ve 1 depo sahamız bulunuyor. Yaklaşık olarak istasyon başına IO sayısı 3.000 civarındadır.
Kadiköy Kartal metro projesinde SCADA sistemi Enerji ve Çevresel Kontrol olmak üzere iki sistemde gerçekleştirilmektedir. Her iki sistemde de aynı alt yapı ile çalışıyoruz ve proje kapsamında yaklaşık 350 çevresel kontrol sistemi, 100’den fazla enerji SCADA sistemi için SCADA sayfası hazırlandı.
Projenin genel olarak büyüklüğü ve prestiji açısından baktığımızda SCADA sisteminin de bu projeye yakışır şekilde olması için daha önceki tecrübelerimize dayanarak bazı yenilikler getirdik. Tüm istasyon ekipmanları 3D (3 boyutlu) (fan, yürüyen merdiven, damper, asansör, turnike vb) olarak çizildi ve istasyon mimarilerine uygun şekilde izometrik çizimler hazırlanarak ekipman SCADA yerleşimleri yapıldı. İstendiği şekilde ekipmanlarda sinyal gösterimleri sağlandı.
Yazılımsal olarak Siemens yazılımı, donanım tarafında ise GE Fanuc PLC’ler ile çalıştık. Projede birbirinden farklı haberleşme altyapıları da mevcut. Entegrasyon olarak problemsiz çalıştık. Örnek vermek gerekirse DC panolar Siemens, Orta Gerilim panoları ABB ve PLC haberleşmeleri Modbus –Modbus TCP.
Yedekli olarak çalışan merkez Server sistemi ayrı Arşiv Server ile desteklendi. Yoğun veri akışı sebebi ile Arşiv Server Oracle veri tabanı ile kuruluyor. Yine yoğun haberleşme ile kurulu olan sistemde cihaz başına tarama süreleri Modbus altyapıya rağmen optimize edilerek kısa sürelere indirildi. Hazırlanan Tünel ve istasyon yangın-güvenlik senaryoları kapsamlı bir şekilde SCADA sistemine uyarlandı ve uygulamada esnek bir altyapı kuruldu. Enerji SCADA tarafında ise 6 kaynaktan çift ring beslemeli ve 4 jeneratör girişi olan sistemin her kaynaktan farklı renk gösterimi ile Topolojik Renklendirmesi doğru şekilde hazırlandı.
Daha önce İstanbul Edirnekapı Topkapı LRT hattı, İzmir Metrosu II. Ve III. Aşama projeleri, Gaziantep LRT hattı, İstanbul Otogar Esenler hattı SCADA projelerinde çalıştığımız için sahip olduğumuz tecrübe ile Kadiköy Kartal projesinde müşterimize proje yapım hızı konusunda katkı sağladık.
Kadiköy Kartal metrosu SCADA projesiyle birlikte ELMAK ülkemizin SCADA sistemleri konusunda en çok referansı olan yerli firmasıdır.

Elmak Kontrol Sistemleri

                                                                                                                                             Reyhan UZUN

                                                                                                                                             Satış Müdürü