Yeni İstanbul Projesi’nin Gerçekleştirilmesi için İlk Adım 2013 Yılı Başında Atılacakkanal istanbulun hukuki statusu aciklandi
kanal istanbulun hukuki statusu aciklandi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 yılına kadar hayata geçirileceğini söylediği projelerden biri olan “Yeni İstanbul Projesi” ile ilgili arazi düzenleme çalışmalarına yılbaşından itibaren başlanıyor. Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; fizibilite çalışmaları tamamlanan projenin gerçekleştirilmesi için ilk adım 2013 yılı başında atılacak. Eski taş ve kömür ocaklarının bulunduğu alanın zemin rehabilitasyonuyla birlikte bölgede yapılacak projeler için yapım takvimi açıklanacak. 2013 yılı sonunda yapılması beklenen yerel seçimler öncesi Yeni İstanbul’la ilgili somut adımlar atılacak. Üçüncü köprü ile entegre edilecek yeni şehrin inşası da köprüyle eş zamanlı olarak tamamlanacak Üçüncü köprü kuzey otoyolu geçiş projesi ihalesinin tamamlanmasının ardından yeni şehir için uygulama plan çalışmaları da başlayacak.

Çevre Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yürütülecek plan çalışmaları kapsamında 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlar yapılacak. 2013 sonunda yapılması beklenen yerel seçimler öncesinde, plan çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor. Şehirde yapılacak kamu binaları, olimpiyat köyü ve kamu hizmet merkezlerinin arsaları, özel sektörün elindeki arazilerden kamu kullanımına terk edilecek arsa paylarından sağlanacak.

Proje bu sayede kamuya ekonomik yük getirmeyecek. Özel sektör arazisinden kamuya terk edilecek arsa payları, bu nedenle yüzde 47 gibi yüksek bir oranda tutuldu. Hong Kong, Singapur ve Dubai modeli örnek alınarak düzenlenecek serbest ticaret bölgesinde ekonomik hareketlilik oluşturularak, istihdam ve kaynak
kullanımı sağlanacak.

ABD’li Mimar Sidney Rasekh’in başkanlığında yürütülen proje çalışmasının bitmesiyle birlikte arazideki plan çalışmaları için ekipler oluşturulacak. Uluslararası finans ve yatırım gruplarının ilgisini çeken söz konusu proje, Yap – İşlet – Devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilecek.

Kaynak : Yatırımlar

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.