Hafif Raylı Sistem İle Devam!Usta Kalem İbrahim Bulut ”Hafif Raylı Sistem ile devam!” dedi
Dünkü yazımda Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin hafif raylı sistem ile ilgili projesine dudak bükenleri ve bir türlü gideremedikleri hazımsızlıklarına değinmeye çalışmıştım. Ancak gelen tepkilerden gördüm ki pek de istediğim gibi “at gözlüğü meraklılarını” anlatamamışım. Bugünkü yazımda dilimin döndüğünce dünkü yazının konusuna devam edeceğim…
Biliyorsunuz ki yarın Başbakan Sakarya’ya geliyor.
Başbakan’ın aslında sık gelişini bile kabul edemeyenler var üzülerek görüyorum. Başka şehirler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlamak için can atarken bizdeki aklı evveller Başbakan’ın gelişine türlü kulplar takmaya devam ediyorlar.
Hizmet ettikleri ve kısır siyasetten başka Sakarya’ya katkısı olmayan partilerinin genel başkanlarını Sakarya’da pek göremeyiz her ne hikmetse!
Geçtiğimiz ay Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin Sakarya İl Kongresi için gelmişti. Bu organizasyonda da CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’un büyük katkısı vardı. Bunun haricinde diğer siyasi partilerin liderleri Sakarya’ya gelmek için hiç de can atmıyorlar.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçimden seçime gelir konuşma yapar meydanda ve gider. Diğer mecliste olmalar partilerin genel başkanları da gelir ama çok az insana konuşurlar ve onlar da gider. Bir daha Allah selamet versin artık ne zaman gelirse.
Sakarya’ya gelmesini istediğimiz diğer genel başkanlardan ekmek istemiyoruz su istemiyoruz. Sık sık gelsinler başımızın üstünde yerleri var. Milim sözümüz yok.
Ama Başbakan’ın gelişine kulp takanların akıl dünyalarını çözemiyorum…
Başbakan gezmeye, ıslama köfte yiyip, dartılı keşkek’in tadına bakmaya veya Acarlar Longozu’nda tavuk kanat, incik mangal yapmaya gelmiyor dikkatinizi çekerim! 19 tesisin açılışını yapmak için Sakarya’ya geliyor. Bu tesislerin açılışı elbette çok önemli. Ama daha da önemlisi Sakarya’da söyleyecekleri. Uzun zamandan beri çözümsüzlük konusunda açık ara şampiyon olan Adapazarı Şeker Fabrikası’nın kota sorununa mutlaka değinecektir. Bu konuda direk olarak Başbakan’dan bir müjde bekleyebiliriz.
Bunun yanında yine Şeker Fabrikası’nın ve TÜVASAŞ’ın taşınmalarına da değinebilir. Sonuçta Başbakan daha önce de Şeker Fabrikası konusunda da açıklamalar yapmış ancak ilerleme söylediği gibi bir türlü hızlanmamıştı. Bu sefer bu konudan gayet ümitliyim.
Önümüzde çok büyük bir proje var. Ulaşım Master Planı ve Hafif Raylı Sistem…
Bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mutlaka söyleyecekleri ve burun kıvıranlara hazırladığı muhtelif çaplarda kapaklar da vardır.
Türkiye gündemini Sakarya’dan da değerlendirecek olan Başbakan belki de daha önce hiç söylemediklerini bile Sakarya’da söyleyebilir. Başkanlık Sistemi veya Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması ilk aklıma gelenler…
Sonuç olarak Başbakan’ın Sakarya’ya gelmesi önemlidir. Kendisine beş milletvekili vermiş bir şehire vefa borcunu en azından ziyaret konusunda yerine getirmektedir. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptıklarını tek tek anlatmama gerek yok. Beğenmediklerimizi ve yolunda gitmeyenleri yazmamızın önünde bazılarının sandığı gibi hiç ama hiçbir engel yok.
Herkesi kendileri gibi görenlerin tescillenmiş particiliği karşısında bizim yorumlarımızın hiçbir kesim tarafından kendine mâl edilebilme gibi bir tehlikesi olamaz. Hatta söz konusu bile olamaz…
Büyükşehir Belediyesi Orta Garajı’da yeniliyor. Uzun zaman önce yapılması gereken bir çalışmaydı. Ama sanırım geçidin düzenlenmesi işi uzayınca garajın ihale süreci de bilerek uzatılmış oldu. Bunlar benim tahminlerim.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Yazlık-Yenikent Çark Deresi Rekreasyon Projesi’nin 4. etap çalışması kapsamında yapılan Aquapark’ın inşaatında sona yaklaşılıyor. Aquapark Haziran ayının sonunda büyük ihtimalle açılmış olacak.
Bırakın Hafif Raylı Sistemi, bir kenarda dursun.
Bitmek üzere olan aquapark bile bir zamanların hayali bile değildi. Yavaş yavaş hayal edilenler yapılıyor. Sakarya, yaşaması daha da zevkli bir şehir haline geliyor. Eleştirenlerin acelesini anlamakta zorlanıyorum. Sakarya’ının eti budu belli. Hal böyle olunca Sakarya’dan bir Miami veya California performansı bekleyenlerin iyi niyetini sorgulamayalım mı?
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nı alelade sıradan bir vatandaş gibi göstermeye çalışıp yaptığı harcamaları akıl almaz bir şekilde ön plana çıkaranların iyi niyetini sorgulamayalım mı? Neymiş efendim Başbakan’ın sırf koruma masrafı bilmem ne kadar tutarmış?
Yok efendim, İstanbul Kongresi için yapılan masrafla bilme ne kadar bilmem ne yapılırmış! Herkes istediğini eleştirebilir. Ama eleştirdiklerine iyi bakması lazım. Gülünç duruma düşmek bu işin garanti kapsamında.
Başbakan’ın koruma maliyetini gündeme getirmek de ne demek?
Türkiye’yi Norveç, Kanada veya Finlandiya tipi ülkelerle mi kıyaslıyoruz acaba? Bir zaman gelir belki de kıyaslarız ama şimdi değil. Başbakan’ın bisikletle falan gelmesini mi bekliyordunuz! Ya da ne bileyim koruma diye mahalle kahvesinden 3-5 delikanlıyı mı yanına alsaydı.
Kimseye cevap yetiştirmeye çalışmıyorum ama iş dönüp dolaşıp “tuzu kuruların” bol keseden sallamalarına gelip dayanıyor. Tepelerden izlemek kolay.
Derdin yok tasan yok…
Memlekete bir çivi çakanın göklere çıkarıldığı bu zamanda yapılan her işe kulp takmanın da zorluğu vardır mutlaka.
Büyükşehir 2012 yılına pek hızlı girdi. Her yer şantiye gibi. Kaldırımlar, caddeler, meydanlar, binalar daha bir sürü proje. Bütün bunlara ayrı ayrı kulp takmakta insanı zorlar. Ama “sınır tanımayan kulp takıcılar” derneğinin kuruluş amacı zaten bu.
Öyle ya da kulp bulup buluşturup takacaklar.
Kulp bulup takamadıkları kapaklar da kendilerine hediyemiz olsun ne diyelim…

Kaynak : www.carkhaber.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.