İzmir Ulaşımda Marka Şehir OlacakUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TAV Havalimanları tarafından 250 milyon euroluk yatırımla inşa edilecek ve 10 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak yeni İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali’nin temelini attı. Yeni iç hatlar terminalinin 14 ay sonra tamamlanması ile İzmir’in muazzam bir haavalanı kazanacağını belirten Yıldırım, “Bu terminalin bitmesi ile İzmir, İstanbul’dan sonra en önemli transfer merkezi haline geliyor. İzmir havacılığın merkezi olacak” dedi.
Terminal inşaatının temelini İzmir Valisi Cahit Kıraç, Devlet Havameydanları İşletmeleri (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, TAV CEO’su Sani Şener, AK Parti’nin İzmir milletvekilleri Aydın Şengül, İlknur Denizli, Ali Aşlık, Nesrin Ulema, Erdal Kalkan, Rıfat Sait, Hamza Dağ ve kalabalık bir vatandaş eşliğinde atan Yıldırım’a AK Parti Kaymakçı Teşkilatı’nın gençleri sloganlarla eşlik etti. Gençlerin, ‘Çalışkan bakan’, ‘Yolların kralı Binali Yıldırım’ sloganlarına yanıt veren Yıldırım, “Yolların kralı olmaz, kuralı olur” dedi.
MARKA ŞEHİR OLACAK
İzmir’de havayolu taşımacılığının 9 yılda 3 kattan fazla arttığına dikkat çeken Yıldırım, yurtiçinde sadece iki noktaya uçabilen İzmirliler’in artık 18 noktaya gidebildiğini söyledi. Yıldırım, “Anadolu’ya gitmek için İstanbul’u tavaf etmek gerekiyordu. Şimdi İzmir’den kalkan Van’a, Erzurum’a, Erzincan’a gidiyor. Önümüzdeki yıllarda hem iç hatlar hem dış hatlarda İzmir’de seferler artacak” dedi.
Yeni terminalin yapımına karar verdiklerini, planmasını yaptıklarını ve bütçeden beş kuruş harcamadan 600 milyon liralık yatırımı bir kalemde İzmir’e yapacaklarını açıklayan Yıldırım, yeni terminalin 1.5 yıl içinde tamamlanacağını söyledi. TAV yöneticilerine “Not alın, 2014 Ocak’ta yine buradayız” diyen Yıldırım, “2014 başında burada bambaşka bir Adnan Menderes Havalimanı göreceksiniz. Adnan Menderes bu kapasite ile çok daha büyük hizmet ağına erişecek. Bu havalimanını hızlandırdık çünkü İzmir büyük bir organizasyona hazırlanıyor. İzmir iki şeye hazırlanıyor. Bir 2020 EXPO organizasyona hazırlanıyor. Geçen hafta Paris’te çok güzel bir sunum yaptılar. İki Cumhuriyeti kuran, bağımsızlığımızın ilan edildiği İzmir, 2023’e, Cumhuriyetin 100. yılına hazırlanıyor. Onun için büyük projeler marka projeler İzmir’e kazandırılması lazım” diye konuştu.
EXPO ARAÇ
Geçen yıl bu vakitler İzmirli hemşehrilerine bir söz verdiğini belirten Yıldırım, “Siyaset yapmaya gelmedim, hizmet yapmaya geldim dedik. ‘Bu adam ne diyor’ diye milletin kafası karıştı. Zaman geçtikte İzmir’in gerçek ihtiyacının boş siyaset değil, dolu dolu hizmet olduğunu bugün İzmirli daha güzel görüyor. Geçen hafta muhteşem bir kongre yaptık. Başbakanımız geldi 35 İzmir 35 projeyi İzmirlilerle paylaştı. Hangi takvime göre yapılacak, bunları paylaştık. 10 yılı aşkın hizmet eden yerel yönetimler dönüp de İzmirliler’e hesap verme ihtiyacı duydular mı? Duymadılar. Halka hizmet etmek sorumluluk gerektirir. Sadece seçimlerde halkın önüne gidip destek istemek yetmez. Pusulanız şaştıysa İzmirli’ye düzeltmesi için fırsat vereceksiniz” dedi.
EXPO’nun devletin tepesinden sade vatandaşa kadar ne kadar önemsendiğini bildiklerini belirten Yıldırım, şöyle devam etti: “EXPO bizim için bir araçtır. İzmir’e daha fazla hizmet getirmek için araçtır. EXPO olsa da olmasa da hizmetler hız kesmeden devam edecek. Daha büyük hedef var. 2023 var. Buna göre planımızı yaptık. İzmir’in artık kilometrelerce laf edip arpa yolu yol alamayan anlayışa değil kilometrelerce yol yapıp arpa boyu laf edenlere ihtiyacı var. İzmir’de hava ne kadar sıcak olursa olsun, rutubet ne kadar fazla olursa olsun İzmir için üretmeye, çalışmaya devam edeceğiz.”
TAV CEO’su Sani Şener ise işlettikleri havalimanlarının büyüklüğünün 11 milyar dolara , yolcu sayısının 70 milyona ulaştığını belirterek, küresel bir havayolu oyuncusu olarak Türkiye’yi dünyanın birçok yerinde temsil ettiklerini söyledi
KABUĞU KIRDI
Havacılığın önünün açılmasında Bakan Yıldırım’ın büyük payının olduğunu vurgulayan Şener, 2002’de 33 milyon olan havayolu yolcu sayısının 118 milyona ulaştığını açıkladı. Şener, “Bu tesisi süresinden önce bitireceğiz” dedi. İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir’in kabuğunu kırmaya devam ettiğini belirterek, fuarların olimpiyatı olan EXPO’ya ev sahipliği yapmak için çalıştıklarını söyledi. Kıraç, “Marka şehir İzmir ve olimpiyatların şehri İzmir olacağız. Geçen yıl 1.3 milyon turisti ağırladık. EXPO ile bu rakamı 40 milyona çıkarmaya gayret edeceğiz. Azmimiz, gayretimiz, heyecanımız ve projemizle dünyaya açılan şehir olma hedefiyle çalışacağız” diye konuştu
Rakamlarla yeni iç hatlar terminali
Toplam yatırım 250 milyon euro
Toplam check-in kontuarı: 76
VIP check-in kontuarı: 6
Yolcu köprü sayısı: 8
3 bin 20 araçlık otopark
Terminal binası oturma alanı 61 bin 536 metrekare
Toplam terminal alanı 203 bin metrekare
Kocaoğlu ve diğer başkanlar katılmadı
Temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol dışındaki diğer ilçe belediye başkanlarının katılmaması dikkat çekti. Törende ayrıca hiçbir CHP İzmir Milletvekili de yer almadı. Başkan Kocaoğlu’nun Paris seyahati yüzünden bekleyen belediye işleri ve Pazartesi günü gideceği Güney Kore ziyareti nedeniyle yapılması gereken işler nedeniyle törene gidemediği ifade edildi. Kocaoğlu’nun bu çerçevede birimlerle koordinasyon toplantısı da yaptığı kaydedildi.
35 İZMİR PROJESİNİN İLK YILINI DEĞERLENDİRDİ
laştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Hilton Oteli’nde düzenlenen ve İzmir’deki kanaat önderleri, iş dünyasının temsilcileri ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda AK Parti’nin genel seçimler öncesi ortaya koyduğu 35 İzmir projesinin birinci yılını değerlendirdi. İş dünyasından yatırımlar ve EXPO 2020 için elini taşın altına koymasını isteyen Bakan Yıldırım’ın sözleri zaman zaman alkışlarla karşılandı. Yatırımlarda çok hızlı davrandıklarını belirten Yıldırım, İzmir’in daha fazla zaman kaybetmesine izin vermeyeceklerini söyledi.
İmbatı yakaladık
Pasaport’a yat limanı yapma konusunda çok yorulduklarını dile getiren Yıldırım, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’a, “Çok yoruluyoruz Sayın Başkan, bu kadar beklemeyelim. Bu marjinal gruplar bizi sürekli keseliyorlar. Ama yılmayacağız. İzmir’in daha fazla kaybetmesine izin vermeyeceğiz. Her şeyi benim sırtıma yüklemeyin. Haklı olduğumuz konuda İzmir’in ayağa kalkmasını istiyorum. Bu engelleri durdurmasını istiyorum. Zaten İzmir zaman kaybetmekten illallah etmiş. Hazır rüzgarı, imbatı yakaladık. Bunu değerlendirelim” dedi.
Yasa çıkardık
“İzmir’deki binaların yüzde 62’den fazlası imara uygun değil. Bu ne kadar böyle devam eder? İzmir bu şekilde nasıl marka şehir olacak? Olamaz. Bu meseleyi siyaset üstü ele almak mecburiyetindeyiz dedik. Gerekirse özel yasa çıkaralım dedik. Çıkardık mı? İzmir’in kentsel dönüşümü için özel yasa çıkardık. Dönüşümü İzmir’den başlatacağız. Dönüşümün tutarı 10 milyar, 15 milyar liraya kadar çıkabilir. Belki biraz TOKİ yapabilir. Her yıl 1 milyar liralık inşaat işi İzmir’in uçması demek”
Metro bitecek
“İzmir Körfez Geçiş Projesi’ni 2012 yatırım bütçesine aldık. Kuzey Otoyolu’nu İzmir’den Çanakkale’ye uzatacağız. İzmir-Antalya Otoyolu’nu orta vadede bitireceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2000’de başlattığı metro çalışmaları yavaş yürüyor. Belediyenin talebi üzerine Üçkuyular-Narlıdere, Üçyol-Buca hatlarının yapımını üstleneceğiz, Buca hattını Şirinyer’den başlatıp İZBAN ile birleştireceğiz. Egeray, TCDD ile Büyükşehir’in ortak projesidir. Bunlara siyaset üstü gözüyle bakıyoruz”
Normale döner
İzmir’de görkemli bir kongre yaptıklarını belirten Bakan Yıldırım, bu kongreye kimsenin gölge düşüremeyeceğini belirterek, kısa sürede her şeyin normale döneceğini söyledi. Yıldırım ile kısa bir görüşme yapan AK Parti İl eski Başkanı Ömer Cihat Akay ise hukuki süreç devam ettiği için açıklama yapmayacağını söyledi. Yüksek Seçim Kurulu’na memnu haklarının iadesi için gerekli itirazları yaptığını dile getiren Cihat Akay, bir iki gün daha bekleyeceğini belirterek, sonucun hayırlı olmasını diledi.
Arkas’a 2 çağrı
Örnekköy’e 25 bin kişilik stat yapacağız. Bunu birisi yapacak. Bir babayiğit çıkar, ben yapacağım der. İsmini altın harflerle yazarız. Adı A ile ya da L ile başlayan biri olabilir. Sporu çok sevdiğinizi biliyoruz bay Arkas” dedi. Bayraklı ve Tepecik’te iki büyük şehir hastanesi kuracaklarını belirten Yıldırım, 2 bin yataklı Bayraklı’daki şehir hastanesinde son teklifin 13 Temmuz’da alınacağını söyledi. Yıldırım, “Bu yap-kirala- devret projesi. 1 milyar liralık yatırım. Sayın Arkas, duyurulur. En düşük kirayı kim teklif ederse o kazanacak” dedi.
Gemi getirildi
Ulaştırma Denizcilik, Haberleşme Bakanlığı tarafından Samsun’da yaptırılan dip tarama gemisi AYGM İmbat, Alsancak Limanı’nda dün düzenlenen törenle hizmete girdi. Bakan Yıldırım, İzmir Körfezi’nin temizliğinde kullanılacak geminin, saatte 4 bin ton sulu balçığı, 16 metre derinliğe kadar alıp, borular aracılığıyla da dubalara veya derin denize deşarj yapabildiğini söyledi. Bakan Yıldırım, ayrıca İstanbul için yaptırılan Aslan Sivri römorkörünün de İzmir’e tahsis edildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak : www.yeniasir.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.