İzmir'de Dokuz Eylül Kampüsü'ne kadar olan metro hattı Üçyol'dan değil Şirinyer'den geçebilir

Binali Yıldırım, geçen yıl yapılan milletvekilliği genel seçimleri öncesinde İzmir’de açıkladığı ”35 İzmir 35 Proje”sinin 1. yıldönümü dolayısıyla İzmir Hilton Otelinde düzenlediği sunumla yatırım projelerinde gelinen nokta hakkında bilgi verdi. AK Parti olarak, İzmir’e 1 yıl boyunca verdikleri hizmet konusunda rapor vermek istediklerini dile getiren Yıldırım, Körfez Geçiş ve otoyollara ilişkin çalışmanın sürdüğünü, hedeflerinin 2013 yılının sonunda Konak Tünelleri’ni tamamlamak olduğunu belirtti.
Yıldırım, metronun Fahrettin Altay-Narlıdere ile Şirinyer-Buca hatlarını bakanlık olarak kendilerinin yapacağını, Bakanlar Kurulu kararı sonrasında çalışma başlatılacağını duyurdu. Belediyenin yaptığı çalışmanın uzun sürdüğünü, inşaat çalışmaları uzadıkça vatandaşın şikayetlerinin arttığını belirten Bakan Yıldırım, “Bunları dikkate alarak geçen sene yasa çıkardık. Metro; zor, pahalı ve uzmanlık isteyen bir iş. ‘Yerel yönetim isterse kendisi yapsın ama yapamıyorsa biz merkezi idare olarak da burada görev almaya hazırız’ dedik. Böyle bir düzenleme yaptık. Bu kapsamda uygulamayı ilk Ankara’da yaptık. Üç hatta projeyi devraldık ve çok da iddialı bir süre verdik. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bize yazılı talebi doğrultusunda Fahrettin Altay-Narlıdere ve Şirinyer-Buca hatlarının yapılmasını kararlaştırdık” bilgisini verdi.
Bakanlıkla Büyükşehir’in ortaklaşa gerçekleştirdiği Egeray’daki son gelişmelerle ilgili de bilgi veren Yıldırım, Aliağa-Cumaovası arasındaki hattın kuzeyde Bergama, güneyde de Selçuk’a kadar uzatılacağını, böylece iki kültür alanının raylı sistemle birleştirileceğini kaydetti.Kaynak : Hürriyet

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar