Malatya – Hafif Raylı Sistem veya Metrobüs ProjesiMalatya’da 5-6 yıl önce gündeme gelen daha sonra hiç bahsedilmeyen hafif raylı sistem projesini Belediye Başkanı Cemal AKIN tekrar gündeme taşımış durumda. Hafif raylı sistem veya Metrobüs projesi hayata geçirilmek isteniyor.
Bana kalırsa Malatya hafif raylı sisteme hazır değil ve Büyükşehir olmadan raylı sistemin bütçesi ile başa çıkamaz. kaldı ki Raylı sistemleri kurmak için merkezi nüfusun Bir Milyonu bulması lazım. Malatya zaten kanunen kaybediyor bu hakkını. Ama Metrobüs Malatya için biçilmiş kaftan. Maliyet olarak da daha düşük herhangi bir nüfus yoğunluğu şartıda aranmamakta olduğundan Malatya Belediyesi kesinlikle Metrobüs projesi üzerinde yoğunlaşmalı ve en kısa zamanda Metrobüsü Malatya’ya kazandırmalı.
Yine raylı sistem projesinde düşünülen Üniversite – Organize sanayi bölgeleri arası Metrobüs projesi çok güzel olur. Beylerderesine yapılan Viyadüğün orta bölümünde bırakılan 6-7 Metrelik boş alanda Metrobüs için yeterli olacaktır..
Malatya Belediye Başkanı Cemal Akın, kentteki trafik sorununun çözümü için bir takım projeler yürüttüklerini ve özellikle hafif raylı sistem ve Metrobüsle ilgili olarak çalışma yaptıklarını söyledi.

 Kaynak : Kayisikenthaber