Malatya – Hafif Raylı Sistem veya Metrobüs ProjesiMalatya’da 5-6 yıl önce gündeme gelen daha sonra hiç bahsedilmeyen hafif raylı sistem projesini Belediye Başkanı Cemal AKIN tekrar gündeme taşımış durumda. Hafif raylı sistem veya Metrobüs projesi hayata geçirilmek isteniyor.
Bana kalırsa Malatya hafif raylı sisteme hazır değil ve Büyükşehir olmadan raylı sistemin bütçesi ile başa çıkamaz. kaldı ki Raylı sistemleri kurmak için merkezi nüfusun Bir Milyonu bulması lazım. Malatya zaten kanunen kaybediyor bu hakkını. Ama Metrobüs Malatya için biçilmiş kaftan. Maliyet olarak da daha düşük herhangi bir nüfus yoğunluğu şartıda aranmamakta olduğundan Malatya Belediyesi kesinlikle Metrobüs projesi üzerinde yoğunlaşmalı ve en kısa zamanda Metrobüsü Malatya’ya kazandırmalı.
Yine raylı sistem projesinde düşünülen Üniversite – Organize sanayi bölgeleri arası Metrobüs projesi çok güzel olur. Beylerderesine yapılan Viyadüğün orta bölümünde bırakılan 6-7 Metrelik boş alanda Metrobüs için yeterli olacaktır..
Malatya Belediye Başkanı Cemal Akın, kentteki trafik sorununun çözümü için bir takım projeler yürüttüklerini ve özellikle hafif raylı sistem ve Metrobüsle ilgili olarak çalışma yaptıklarını söyledi.

 Kaynak : Kayisikenthaber

Hızlı Tren HaberleriBenzer Raylı Sistem Haberleri

  1. MALATYA’YA METRO YAPILMALIDIR.MALATYAMIZIN NÜFUSU 750.000 DE KALACAK DEĞİLYA İLERİKİ YILLAR DA DÜŞÜNÜLEREK ZATEN BÜYÜKŞEHİR DE OLACAK MALATYA’YA METRO YAPILMALIDIR.BUNLARDAN ORGANİZE SANAYİİ-BEYLERDERESİ-İSTASYON CAD-MERKEZ-İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ KAMPÜSÜ-YENİ STADYUM OLARAK 1 HAT YAPILABİLİR.AYRICA BATTALĞAZİ-KALE-ARGUVAN-YAZIHAN-AKÇADAĞ-YEŞİLYURT GİBİ İLÇELERİMİZ DE BANLİYO HATTI YAPILARAK MALATYAMIZA ENTEGRE OLABİLİR.KUZEY ÇEVRE YOLU VE GÜNEY ÇEVREYOLU2NDA DA HAFİFRAYLI SİSTEM DÜŞÜNÜLEBİLİR.ÖNCELİK NERE İSE ORA YAPILIR DAHA SONRA ETAP ETAP YAPILARAK MALATYAMIZIN HIZLI SANAYİİLEŞMESİ DA BU ŞEKİLDE SAĞLANIR.MALATYAMIZIN ESKİŞEHİR,KONYA,SAMSUN GİBİ ŞEHİRLERİMİZDEN NEYİ EKSİK.

  2. SİZE KATILIYORUM MALATYA MIZIN NEYİ EKSİK HEMDE ŞİMDİ 762.000 NÜFÜSUMUZLA BÜYÜKŞEHİR OLDUK BİR METRO GİBİ TOPLU TAŞIMA ARACI GERKLİ HEMDE ŞİMDİ TRAMBÜS YAPILIYOR TÜRKİYE NİN İLK ELEKTİRİKLE ÇALIŞAN TRAMBÜSÜ BU MALATYA İÇİN BÜYÜK BİR ÜNVAN

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.