Polatlılılar YHT ile Konya "yı TanıyorYHT ile Konya : Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi’nin hazırladığı proje sayesinde Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Konya’ya gelen Polatlılılar, şehrin tarihi ve turistlik mekanlarını geziyor.
2 yıl önce ‘Şehrimi Tanıyorum’ projesi ile ilçe sakinlerinin Konya’yı daha yakından tanımasını sağlayan Selçuklu Belediyesi, Ankara – Konya arası YHT seferlerinin başlamasıyla projenin kapsamını genişletti. Ulaştırma Bakanlığı’nın da desteği ile Polatlı’dan YHT ile 90 gün boyunca her gün 46 kişi Konya’ya gelerek profesyonel rehber eşliğinde kenti gezecek, aynı günün sonunda YHT ile tekrar Polatlı’ya dönecek.
Proje kapsamında aralarında Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik’inde yer aldığı grup Konya’ya geldi. Konya Tren Garında Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay tarafından karşılanan grup, Konya gezisinin sonunda Başkan Altay’ı makamında ziyaret etti.
Başkan Altay, proje sayesinde Polatlıdan gelecek 5 bin kişinin Konya’yı tanıyacağını belirterek, “Konya Selçuklulara 200 yıl başkentlik yapmıştır. İstanbul’dan sonra en çok başkentlik yapmış şehir Konya’da birçok tarihi değer var. Hz. Mevlana şehrine yakışır bir şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz. Buradan güzel anılarla ayrılırsınız ve Konya’nın fahri hemşehrisi olursunuz. Polatlı – Konya arasındaki karayolunun ne kadar bozuk olduğunu, uzun olduğunu biliyorum. YHT ile bu süre kısaldı ve konforlu hale geldi” dedi.
‘Şehrimi Tanıyorum’ projesi sayesinde 10 bin kişiye Konya’yı gezdirdiklerini ifade eden Altay, “Konya’da yaşayan insanların şehirlerini tanımadıklarını fark ettik ve profesyonel rehberle bu gezileri düzenledik. Polatlı’dan böyle bir teklif gelince otobüs sayısını arttırdık ve gezilerimizi düzenliyoruz. Keçiören Belediyesiyle kardeş şehir protokolü çerçevesinde aynı gezileri düzenliyoruz. YHT hattının hizmete girmesiyle Eskişehir Odunpazarı Belediyesiyle bu çalışmaları yürüteceğiz” diye konuştu.
Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik ise, 24 Nisan’da ilk grubun Konya’ya geldiğini, şehircilik anlamında bu gezilerin Polatlı’ya önemli katkılarının olduğunu düşündüğünü bildirdi. Başkan Çelik,projede emeği geçenlere teşekkür etti. TCDD Konya Gar Müdürü Yalçın Tekkalmaz da, YHT ile Konya’dan Polatlı’ya 70 dakika gidilebildiğini kaydetti.
Ziyaretin sonunda Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik’e çini tabak hediye etti. Polatlıdan gelen konuklara Selçuklu Belediyesi yayınlarından hediye edildi.

Kaynak : www.medya73.com