Tarihte Bugün : 13 Haziran 1928 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Osmanlı Duyun-ı Umumiyesi…

13 Haziran 1893 Nafia Meclisi, Mersin-Adana-Tarsus hattının tüm eksikliklerinin tamamlanarak kesin kabulünü gerçekleştirmiş ve anonim şirketin Bank-i Osmani’deki 6.000 liralık kefalet akçesini iade kararı aldı. Mukavele gereğince bu kabul 1887’de olması gerekiyordu. Şirketin bazı taahhütlerini yerine getirmemesi işlemi uzatmıştı.
13 Haziran 1894 Selanik-Manastır Hattı’nın Vertekop-Manastır bölümü açıldı.
13 Haziran 1928 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Osmanlı Duyun-ı Umumiyesi hamileri arasında Paris’te varılan anlaşma çerçevesinde Rumeli Demiryolları tahvilleri diğer borçlardan ayrı değerlendirilmiş ve tahvillerin değeri önceden olduğu gibi kalmıştır. Tahvillerin faizi yoktur. Bu istikraz kapsamında Osmanlı borçlarından mesul devletlerin hepsine düşen senelik taksit 270 bin TL. dir. Türkiye’nin hissesine düşen yüzde 62,23 hesabıyla 168.033 TL Türkiye hesabıyla yapılacak ödemelerin toplamı 6.302.756 liradır.
13 Haziran 1985 İskenderun-Divriği hattı sinyalizasyon tesislerinin temeli atıldı.

Güncel Demiryolu İhalele Takvimi

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.