TCDD Ankara Hızlı Tren Garı Projesi YİD modelli ihale için beklenen ilan yayımlandı , İhale 17 Temmuz 2012'deT.C. Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek “Ankara Hızlı Tren Garı Projesi” ile ilgili beklenen ilan 13 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; söz konusu ihalenin son teklif verme tarihi 17 Temmuz 2012 günü saat 10:00 olarak ilan edildi.
Şartnameler, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü, Emlak ve İnşaat Dairesi Başkanlığı, 4118 numaralı oda, (Talat Paşa Bulvarı 06330 Gar/Ankara Tel: 0312 309 05 15 Dahili: 4292 Faks: 0312 324 13 30) adresinde görülebilir ve 7.000 lira karşılığında TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü Merkez Mali İşler Müdürlüğü Merkez Veznesi’nden temin edilebilir.
Daha Önceki Gelişmeler:
Bilindiği gibi 17 Mayıs 2011 tarihinde teklif zarfları açılan YİD modelli ihaleyi Ulaştırma Bakanlığı yolcu garantisinin kamuya yük getireceği gerekçesi ile uygun bulmamıştı ve ihale iptal edilmişti. İptal edilen ihaleyi 21 yıl 9 ay işletme süresi ile IC İçtaş İnşaat – Cengiz İnşaat ortak girişimi kazanmıştı. İhaleye Limak İnşaat – GMR Infrastructure (Hindistan) ortak girişimi de katılmış ancak teklifi açılmamıştı. Yüksel İnşaat firması da teşekkür mektubu vermişti.
Söz konusu ihale kapsamında, Ankara Hızlı Tren Garı, 21 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilecek. Günde 50 bin, yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip garın zemin katında yolcu dinlenme salonları ve büfeler bulunacak.
Garın iki katına 5 yıldızlı otel yapılacak, çatı katında ise restoran ve kafeler olacak. Tesisin zemin katının altında peronlar ve bilet satış gişeleri, bir alt katta ise 3 bin araçlık kapalı otopark yer alacak. Mevcut gardaki hatların deplase edilmesinin ardından yeni garda, aynı anda 12 hızlı tren setinin yanaşabileceği 420 metre uzunluğunda 6 hızlı tren, 4 konvansiyonel,
2′şer banliyö ve yük treni hattı yapılacak. Projeye göre, hafif raylı toplu taşıma sistemi Ankaray’ın Maltepe istasyonundan yeni gar binasına içinde yürüyen bant bulunan tünel yapılacak. Yeni yüksek hızlı tren garı aynı zamanda gerek Ankaralılara gerekse yolculara, dükkanları, iş ofisleri, sinema ve çok maksatlı salonları, fast food dükkanları ve kafeleri ile hizmet vererek, toplumsal ve kültürel yaşamın merkezi olması planlanıyor.

Kaynak : Yatırımlar

Demiryolu Haber özetleri

TCDD Ankara Hızlı Tren Garı Projesi için Limak – Kolin – Cengiz İnşaat konsorsiyumundan ... T.C. Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü'nce Yap-İşlet-Devret (YİD) modelinin ilk kez uygulanacağı Ankara Hızlı Tren Garı Projesi İha...
Ankara Hızlı Tren Garı Projesi YİD Modelli Yapım İhalesi İhale YİD modelli olarak yeniden yapılacak. Ulaştırma Bakanlığı 17 Mayıs 2011 tarihinde teklif zarfları açılan YİD modelli ihaleyi yolcu garantisinin ...

Hızlı Tren HaberleriBenzer Raylı Sistem Haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.