TCDD Ankara Hızlı Tren Garı Projesi YİD modelli ihalenin son teklif verme tarihinin 17 Temmuz 2012 olarak ilan edilmesi bekleniyorT.C. Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün “Ankara Hızlı Tren Garı Projesi” ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; söz konusu ihalenin son teklif verme tarihinin 17 Temmuz 2012 olarak bekleniyor. Söz konusu ihaleye ait ilan bugünlerde Resmi Gazete’de yayımlanacak.
Şartnameler, ilanın yayımlanmasından sonra bedeli karşılığında TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü Merkez Mali İşler Müdürlüğü Merkez Veznesinden (Talatpaşa Bulvarı 06330 Gar/Ankara Tel: 0.312.3090515) mesai saatleri içerisinde temin edilebilecek.
Bilindiği gibi 17 Mayıs 2011 tarihinde teklif zarfları açılan YİD modelli ihaleyi Ulaştırma Bakanlığı yolcu garantisinin kamuya yük getireceği gerekçesi ile uygun bulmamıştı ve ihale iptal edilmişti.
İptal edilen ihaleyi 21 yıl 9 ay işletme süresi ile IC İçtaş İnşaat – Cengiz İnşaat ortak girişimi kazanmıştı. İhaleye Limak İnşaat – GMR Infrastructure (Hindistan) ortak girişimi de katılmış ancak teklifi açılmamıştı. Yüksel İnşaat firması da teşekkür mektubu vermişti.
Söz konusu ihale kapsamında, Ankara Hızlı Tren Garı, 21 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilecek. Günde 50 bin, yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip garın zemin katında yolcu dinlenme salonları ve büfeler bulunacak. Garın iki katına 5 yıldızlı otel yapılacak, çatı katında ise restoran ve kafeler olacak. Tesisin zemin katının altında peronlar ve bilet satış gişeleri, bir alt katta ise 3 bin araçlık kapalı otopark yer alacak.
Mevcut gardaki hatların deplase edilmesinin ardından yeni garda, aynı anda 12 hızlı tren setinin yanaşabileceği 420 metre uzunluğunda 6 hızlı tren, 4 konvansiyonel, 2′şer banliyö ve yük treni hattı yapılacak. Projeye göre, hafif raylı toplu taşıma sistemi Ankaray’ın Maltepe istasyonundan yeni gar binasına içinde yürüyen bant bulunan tünel yapılacak. Yeni yüksek hızlı tren garı aynı zamanda gerek Ankaralılara gerekse yolculara, dükkanları, iş ofisleri, sinema ve çok maksatlı salonları, fast food dükkanları ve kafeleri ile hizmet vererek, toplumsal ve kültürel yaşamın merkezi olması planlanıyor.

Kaynak : Yatırımlar

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.