Toçoğlu metrobüsler için konuştu!Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu Medyabar Editörü, Gazeteci Yazar Necdet Başoğlu’nun ziyaret etti..
Ziyaret sırasında Medyabar ‘Haftaya Bakış” Programı Moderatör Salih Yalçıntaş ve Zaman Gazetesi Sakarya Temsilcisi Duran Savaş’ da hazır bulundu.
Başkan Toçoğlu; metrobüslerle ilgili ise şunları söyledi
” Metrobüslerin bir tanesi, nolmal şartlarda hafif raylı sistem aracığıyla birlikte 2.5-3 milyon Avro’ya maloluyor.aracıyla Ancak biz kiralama sistemiyle bu projeyi gerçekleştireceğiz. Üniversiteye raylı araç çıkmıyor. Ancak alacağımız sistemle bunu aşacağız.. Biz 170 kişilik araç alacağız. Metrobüsler gibi. Elektriği de döşediğimizde Büyükşehir Belediyesi olarak bizim yapmak istediğimiz sistem traylebüs sistemi. Bu sistemde yaklaşık 1.-1.5 milyon liraya maloluyor. Bizim toplamda 40 km lik bir yol güzergahımız olacak. Arifiye’ den treni şehir içine getireceğiz. Bizim ileriye doğru Raylı sistemi, Sapanca’ya kadar götürmek istiyoruz. Çünkü ileride, Hızlı Tren nedeniyle, Sapanca Arifiye arası treni de kaldırabilirler. O zaman Halkalı’ dan Sapanca’ya vatandaş hızlı trenle gelecek. Sapanca’dan da Adapazarı’na hafif raylı sistemi ile gelir. Ortada sorunda olmaz. Bu sistem, ışıklarda durabilecek, araç sollayabilecek.. Önemli oranda trafik sorununa çare olacak. Bu araçların yıllık bedeli yıllık 800 bin tl. Yani Günlüğü 1 milyona geliyor.. Yılda bir araç 365 milyona gelecek. Üç Hafif raylı alınacağına göre.. 1. Milyarlık bir bütçe çıkıyor ortaya.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.