Türkiye bu ağı mutlaka kurmalıAKP hükümeti, ulaşım konusunda işe önce duble yollardan başladı. Özellikle bazı yoğun trafik akışlı bölgelerde, turizm merkezlerine ulaşımda duble yollara çok ihtiyaç duyuluyordu. Binlerce kilometre duble yol yapıldı.
Duble yollarla birlikte demiryolu konusunda da çalışma başlatılmıştı. Bu çalışmalar Ankara yolunda meydana gelen kaza nedeniyle bir süre durdu. Ama vazgeçmediler. Önce Eskişehir-Ankara ardından Ankara-Konya arasında çalışmalar tamamlandı. Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri başlatıldı.
AKP Atatürk’ün çok önemsediği ama onun ölümünün ardından 1940’lı yıllardan itibaren adeta tamamen unutulan demiryolu çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’nin her bölgesinin Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile kaplanması için ciddi ve yoğun çalışma yapılıyor.
Şu sıralar İstanbul-Ankara arasında YHT için yeni yol yapılıyor. Bu arada Ulaştırma Bakanlığı, Ankara-İzmir arasını 3.5 saate indirecek YHT için protokolleri imzaladı, ihaleleri yaptı.
Yüksek Hızlı Tren konusu Türkiye için çok önemli. Türkiye’nin geleceği. Yatırımı karayolundan biraz daha pahallı. Ama özellikle Başkent Ankara ile Türkiye’nin bütün bölgeleri YHT ile bağlanırsa, bu bir devrim olur.
YHT ile hem yolcu, hem yük taşıması yapılır. Karayolları rahatlar. Tren yolunun yapım maliyeti yüksek olsa da işletme maliyeti havayoluna da, karayoluna da oranla çok düşük. Türkiye coğrafyası, YHT için uygun. Özellikle İç Anadolu’da, dümdüz bozkırlar üzerinde demiryolu hatları yapılabilir.
Hükümetin demiryolu konusundaki ciddi ve cesaretli çalışmalarını içtenlikle destekleyenlerden biriyim. Türkiye’de YHT yaygınlaşırsa, şehirlerarası ulaşım konusunda başka biç bir yolu kullanmaya gerek kalmaz. İnsanlar, tatile de, iş gezilerine de konfor ve güvenlik içinde trenle gider, gelir. Karayollarında verdiğimiz can kayıpları da ortadan kalkar.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

 

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.