YHT Başkenti batıya yakınlaştıracak

Ankara-İzmir YHT Projesi’yle, iki kent arasındaki seyahat süresi 3 saat 30 dakikaya, Ankara-Afyonkarahisar arasındaki seyahat süresi ise bir saat 30 dakikaya inecek. Projenin ilk etabının ihalesi yarın yapılıyor.
Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’yle, Ankara-İzmir arasındaki seyahat süresini 3 saat 30 dakikaya, Ankara-Afyonkarahisar arasındaki seyahat süresi ise bir saat 30 dakikaya inecek.
Başkent batıya açılacak
Başkent ile ülkenin batıya açılan kapısı ve turizm kenti olan İzmir’i yakınlaştıran Ankara-İzmir YHT Projesi; Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar, Afyonkarahisar-Uşak ve Uşak-Manisa-İzmir etaplarından oluşuyor. Projenin Ankara-Afyonkarahisar etabının alt yapı inşaatının sözleşmesi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla 11 Haziran 2012 de TCDD Genel Müdürlüğü’nde imzalanacak.
6 milyon yolcu
Toplam tutarı 3 milyar 567 milyon lira ve uzunluğu 624 kilometre olan proje ile yılda 6 milyon yolcu taşınması hedeflenirken, Ankara-İzmir arası seyahat süresi 3 saat 30 dakika, Ankara-Afyonkarahisar arası seyahat süresi ise 1 saat 30 dakika olacak.


Kaynak : Hürriyetsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar