YHT'nin hızı 300 kilometreye çıkıyorAK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, alınacak 6 tren setiyle Yüksek Hızlı Tren (YHT)’nin, sefer sayısının 30’a çıkacağını, hızının da saatte 300 kilometreye ulaşarak Ankara-Konya arasının 1 saat 15 dakikaya ineceğini söyledi.
AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, partisini il binasında düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Ankara – Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında artan talebi karşılamak ve karşılıklı sefer sayısını artırmak amacıyla 6 tren seti daha almak için bu ay içerisinde ihaleye çıkacaklarını kaydeden Türkmenoğlu, “Ankara-Konya YHT hattında hali hazırda kullanılan tren setleri saatte en fazla 300 kilometre hız yapabiliyor ve saatte 250 kilometre işletme hızıyla çalıştırılıyor. Yeni alınacak tren setleri ise saatte 350 kilometre maksimum hıza sahip olacak ve saatte 300 kilometre işletme hızıyla çalıştırılacak. İki il arasında 1 saat 30 dakikalık sefer süresi, Ankara-Sincan arasında hizmete geçecek. Başkentray’ın tamamlanmasıyla 1 saat 20 dakikaya, saatte 350 kilometre hız yapabilen YHT setlerinin işletmeye alınmasıyla da 1 saat 15 dakikaya inecek” dedi.
Ankara – Konya arasındaki karşılıklı 8 seferle başladığını hatırlatan Türkmenoğlu, “Gördüğü yoğun ilgi nedeniyle talebi karşılamak için geçen yıl Aralık ayından itibaren seferler karşılıklı 14’e çıkarılmıştı. Daha sonra eklenen iki seferle birlikte şu anda günlük karşılıklı 16 sefer gerçekleştirilen hatta yeni setlerin devreye girmesiyle sefer sayısı ilk etapta 30’a çıkacak.
Ankara-Konya YHT hattında çalıştırılmak üzere yeni alınacak tren setleri, 480 koltuk kapasiteli olacak. Yeni alınacak 6 tren setinin 3 yıl içerisinde yapımının tamamlanarak peyderpey hizmete girmesi öngörülüyor. Birim fiyatı yaklaşık 30 milyon Avro olan tren setleri için finansman, İslam Kalkınma Bankası’ndan sağlanacak. İslam Kalkınma Bankası’ndan 6 tren seti için 12 yıl vadeli 175 milyon Avroluk kredi alınacak. Kredinin geri ödemesi proje bitiminden itibaren başlayacak” diye konuştu.

Kaynak : Türkiye Gazetesi

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

Ücretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.