2016’da yapılacak olan Yüksek Hız Kongresine Türkiye’de,İstanbulda düzenlemek için aday

Demiryolu sektöründe dünya çapında en büyük organizasyon olan Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC), 9-13 Temmuz 2012 tarihleri arasında Amerika’nın Philadelphia kentinde UIC İcra Kurulu ve 80. Genel Kurulu ile 8. UIC Yüksek Hız Kongresi düzenledi. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman 2016 yılında yapılacak kongreyi İstanbul’da düzenlemeye aday olduklarını açıkladı. ANKARA (ANKA) – Demiryolu sektöründe dünya çapında en büyük organizasyon olan Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC), 9-13 Temmuz 2012 tarihleri arasında Amerika’nın Philadelphia kentinde UIC İcra Kurulu ve 80. Genel Kurulu ile 8. UIC Yüksek Hız Kongresi düzenledi. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman 2016 yılında yapılacak kongreyi İstanbul’da düzenlemeye aday olduklarını açıkladı.
TCDD’den yapılan açıklamaya göre, ABD’de yapılan 8. UIC Yüksek Hız Kongresi’ne UIC üyelerinin yanı sıra üniversite ve özel sektörden de yoğun katılım oldu. Ortadoğu Bölgesel Kurulu Başkanlığı sıfatıyla kongreye katılan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Türkiye’de ve bölge ülkeleri demiryolu alanında yaşanan son gelişmeler hakkında bir rapor sunarak konuşma yaptı.
2003 yılından bu yana hükümetin demiryolunu öncelikli sektör olarak gördüğünün altını çizen Karaman, 2012 yılı itibariyle demiryoluna yatırım için yaklaşık 20 milyar TL kaynak aktararak demiryoluna verdiği önemi gösterdiğini vurguladı. Bunun sonucunda demiryolları büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine girdiğini hatırlatan Karaman, 2009 yılında Türkiye’nin yüksek hız teknolojisiyle tanışarak bu teknolojiyi kullanan dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdiğini söyledi. Art arda hizmete giren Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarının bölge ülkelerine de model olduğuna dikkati çeken Karaman, Körfez ülkelerinde, Kafkasya’da ve Ortadoğu ülkelerinde yürütülen yüksek hızlı demiryolu projeleri ve demiryoluna tahsis edilen bütçelerin bunun bir göstergesi olduğunu kaydetti. Karaman konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bölgemizde yüksek hızlı demiryolu işletmeciliğinde model olan ve yapımı devam eden yüksek hızlı demiryolu projelerimizin toplam uzunluğu 2 bin 622 kilometredir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yüzüncü yıl dönümü olan 2023 yılına kadar 10 bin km’lik yüksek hızlı demiryolu ağının oluşturulması hedeflenmektedir. Buna ilaveten 4 bin km konvansiyonel demiryolu hattı ekleyerek 2023 yılında toplam ağın 25 bin 940 kilometreye çıkarılması hedeflenmektedir. Dahası, dünyada bir ilk olan ve iki kıtayı deniz altından demiryolu ile birbirine bağlayan Marmaray projesi ile birlikte, Türkiye Asya ile Avrupa arasında bir köprü haline gelecektir. Londra’dan Pekin’e, yük ve yolcu taşımacılığı kesintisiz bir şekilde yapılabilecektir.”
Süleyman Karaman, bu güzel organizasyonu, 2016 yılında iki kıtayı demiryolu ile birleştirmiş olarak İstanbul’da düzenlemeye aday olduklarını açıkladı.

Kaynak : www.haberx.com

Güncel Demiryolu İhalele Takvimi

Cum 20
Cum 20
Sal 24

İhale İlanı : Yatay Yaşam Hattı Satın Alınacaktır (TÜDEMSAŞ)

Eylül 24 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TÜDEMSAŞ
+90 346 2251818
Çar 25

İhale İlanı: Asansör Elektro-Mekanik İşleri Yaptırılacaktır

Eylül 25 @ 10:00 - 11:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Çar 25
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.