Ankara-Konya YHT ile Mevlana Müzesi’ne ziyaretçi akını

İnsanların, Mevlana’nın verdiği önemli evrensel mesajı anlamaya çalıştıklarını söyleyen Konya Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, “Ankara-Konya arası YHT ile günübirlik ziyarete gelenler arttı” dedi.
KONYA Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Mevlana Müzesi’ne her yıl ziyaretçi aldıkları ülke sayısı ve çeşitliliğinin arttığını belirterek, “Galiba, dünyanın hiçbir yerinde farklı milletlere ve inanışlara sahip bu kadar insan bir mekanı görmek için toplanmıyordur” dedi. Çıpan, Mevlana Müzesi’nin Türkiye’de en çok ziyaret edilen müzelerden biri olduğunu söyledi. Müzeye insanların daha çok Mevlana’nın huzurunda Fatiha okumak için geldiğini ifade eden Çıpan, “Ziyaretçiler, o arada hem Mevlana’ya hem de Mevlevilik kültürüne ait teşhir edilen çok nitelikli eserleri ve mekanları görmüş oluyorlar” dedi.
1 milyon 800 bin kişi
Çıpan, müzeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin sayısının her yıl arttığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Geçen yıl müzeye yaklaşık 1 milyon 800 bin yerli ve yabancı turist geldi. Bunun 450 bini yabancı ziyaretçiydi. Bu yılın altı ayında ise müzeye 600 bin civarında turist geldi. Müze, daha çok bundan sonraki yaz sezonunda ziyaretçi alıyor. Dolayısıyla rakamın yıl sonuna kadar çok daha fazla artmasını bekliyoruz. Hafta içinde yaklaşık 5-6 bin aralığında ziyaretçimiz var.
YHT ziyareti artırdı
Hafta sonları da bu rakam yaklaşık 12-14 bini buluyor. Bu çok büyük bir rakam. Özellikle Ankara-Konya arası Yüksek Hızlı Tren’in devreye girmesinden sonra günübirlik ziyarete gelenlerin sayısında da sürekli bir artış gözleniyor. Ümit ediyorum ki; insanların hem seyahat etme bakımından imkanları geliştikçe hem de böyle bir arzuyu hissettikçe Konya’ya ziyaretçi akışı daha da artacaktır.”
Japon ve İranlılar
Müzede restorasyon çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Çıpan, yaptıkları restorasyon ve hizmetlerle ziyaretçileri en iyi şekilde ağırlamaya ve bilgilendirmeye devam edeceklerini ifade etti. Gelen yabancı ziyaretçilerin büyük bölümünü Japon ve İranlılar’ın oluşturduğunu anlatan Çıpan, şöyle devam etti:
“Bu ziyaretçi profili devam ediyor ama zaman zaman Almanya, Fransa, İtalya gibi farklı ülkelerden yoğun şekilde gelen gruplar oluyor. Mevlana Müzesi’ne ziyaretçi aldığımız ülke sayısı ve çeşitliliği her yıl artıyor. Galiba, dünyanın hiçbir yerinde farklı milletlere ve inanışlara sahip bu kadar insan bir mekanı görmek için toplanmıyordur. Bu, insanların, Mevlana’nın tüm dünyaya verdiği önemli evrensel mesajı okumaya ve anlamaya çalıştıklarını gösteren bir gelişmedir. Bu da bizim için ayrı bir mutluluk vesilesidir.


Kaynak : www.hurriyet.com.tr


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar