Ankara’nın Metrosu Moskova, Atina, Paris ve Londra Metrolarına Göre Çok Yetersiz

Gökçek’in her fırsatta ‘Dünya şehri’ diyerek övündüğü başkentin metrosu Moskova, Atina, Paris ve Londra metrolarına göre çok yetersiz.
Ankara’nın dört bir yanında devam eden metro inşaatları İnönü Bulvarı’nda yaşanan göçük ve trafik sorunuyla gündemdeki yerini tutarken, Cumhuriyet Ankara, başkentin metrosunu Avrupa metropolleri ile karşılaştırdı. Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “Avrupa’nın ilk üç şehrinden biri” olarak gösterdiği Ankara ile ilgili metro rakamları pek iç açıcı değil.
1996 ve 1997 yıllarında hizmete giren Ankaray ve metro güzergâhlarının toplam uzunluğu 23 kilometre olmasına karşın 11 milyon nüfusa sahip Yunanistan’ın başkenti olan Atina şehrinde bu rakam 46 kilometre. İstasyon bakımından da Avrupa şehirlerinin gerisinde kalan Ankara’nın yeraltı ulaşım sistemi, Moskova, Londra ve Paris metroları ile karşılaştırmak ise imkânsız. 22 istasyon bulunan Ankara’da yılda yaklaşık 50 milyon yolcu taşınırken bu rakam Moskova’da 3.2 milyar, Londra’da ise 1 milyar kişi. Paris’in 14 hatlı metrosunun 9 kilometre uzunluğundaki tek bir hattı ise yılda 62 milyon kişi taşıyor.
İstasyon ve uzunluk çok az
“Toplam uzunluk” bakımından Avrupa başkentlerinin çok uzağında kalan Ankara metrosunun istasyon sayısı da karşılaştırılamayacak kadar az. Londra’da 400, Moskova’da 298, Paris’te 214 kilometre olan metro hatları Ankara’da sadece 23 kilometre. Bu rakama 36 kilometrelik Sincan – Kayaş banliyö hattının eklenmesi bile tabloyu değiştiremiyor. Ayrıca Londra’da 270, Paris’te 380, Moskova’da 182 olan hatlar üzerindeki “istasyon sayısı” Ankara metrosunda yalnızca 22.
Devletin parası deniz!
Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek 10 yıldır “inşaatı süren” metro hatlarına toplam 919 milyon lira harcadı. Kullanımda olan Ankaray hattına yaklaşık 600 milyon, Kızılay – Batıkent metro hattına ise 1 milyar 194 milyon lira harcandı. Melih Gökçek ve Ulaştırma Bakanlığı’nın, başkent metrosuna toplamda ayırdığı kaynak ise 2 milyar 715 milyon lira.


Kaynak : http://www.ankarahaber.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar