Beklenen Rapor Açıklandı

İZBAN’ın Aliağa’ya gelmesiyle birlikte Aliağa-İzmir karayolu taşımacılığının neredeyse yok olma sürecine girmesi Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odasının hazırlattığı raporla istatiksel olarak gözler önüne serildi.
İZBAN’ ın Aliağa’ya gelmesinden sonra mevcut problemin boyutlarının anlaşılabilmesi açısından çalışan Aliağa-İzmir yolcu taşımacılığı istatistiklerinin ilk aşamada derlenebilmesi için aylar öncesi şoförlere “Veri Toplama Formu” oluşturulup verildi. 30 gün boyunca duraklardan aldıkları yolcu sayılarını not eden şoförlerden alınan doneler sonucu İTÜ İşletme Mühendisliği bölümü bir rapor hazırladı.
Veriler Gerçekleri Ortaya Koydu
Hazırlanan rapor sonucu ortaya çıkan veriler ise şöyle; “2011 yılında Aliağa – Menderes Banliyö hattının devreye alınması ile Aliağa-İzmir arasında karayolu yolcu taşımacılığı yolcu potansiyeli açısından oldukça düşük. Bu durumda söz konusu esnafın yolcu kaybını bu çalışma ile göstermiş bulunmakta. Mevcut 4 yolcu taşıma şirketi ve 63 araç ile yapılan taşımacılıkta günde Aliağa – İzmir Hattında günlük 308, İzmir-Aliağa hattında ise günlük 396 yolcu potansiyeli saptandığı, 62 adet sefer olduğu düşünüldüğünde günde sefer başına toplam yolcu sayısı indi-bindiler dahil 11,35 yolcu olduğu açıklanmakta. Burada Aliağa – İzmir hattı (İzmir Gidiş Yönü) yolcu potansiyelinin daha az olduğu görünüyor. Yolcu sayısındaki bu azalma İzmir- Aliağa Hattında ( Aliağa Gidiş Yönü) daha hızlı. Tüm bu azalmaların nedeninin İzmir- Menderes Banliyö hattı olduğu kesin olmakla birlikte, Aliağa gidiş yönünde daha dikkatli olunması gerektiği” belirtilen rapor arasında yer almaktadır.
Karayolu Taşımacılığı Bitmek üzere
Yapılan bu çalışma ile ilgili olarak Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erdinç Şen ile yaptığımız röportajda başkan şunları dile getirdi. ” Verileri görüyorsunuz. Daha önceki yıllara baktığımızda Aliağa-İzmir hattında 68 aktif çalışan araç sayısı şuan 17 ‘ ye düşmüştür. İZBAN gelmeden önce günlük 3 bin – 3 bin 500 yolcu taşırken şuan hem gidiş hem dönüş toplam 300 ile 350 yolcu taşıdığımız görülüyor. Bunların %9.8 Aliağa- İzmir, % 9.7 ise Aliağa-Menemen arası olduğunu resmi verilere dayanarak söylüyoruz. İZBAN’ dan sonra gelinen son durumsa açıkça ortada. Karayolu yolculuğu neredeyse bitmek üzere. Buradaki amacımız tüm kamu oyuna yolcu potansiyelimizi kanıtlamış oluyoruz.Bunu yaptırma nedenimiz ise bir kamu oyu oluşturmak, bu işten evine ekmek -aş götüren insanlarında var olduğu göz ardı edilmemesi gerektiğini anlatabilmektir. Hazırlanmış bu raporu isteyen kuruluşlara ve ilgili yerlere e-mail yoluyla da gönderebiliriz” dedi.
Biz Bu Göreve Talibiz
Şen, sözlerine şöyle devam etti. “İZBAN geldikten sonra karayolu taşımacılığında çalışan şoförlerimiz evine ekmek götüremeyecek duruma geldi. Bu hazırlıklar yapılırken bunlarında düşünülmesi gerekirdi. Bu kadar insan buradan istihdam sağlıyor. Bizler kendi esnafımızla İZBAN şartlarıyla mevcut düzenimizle esnafımızla ahilik kültürümüzle bu göreve talibiz. Bizlere de aynı koşullar sağlanırsa İZBAN gibi çalışırız. Bunun sözünü de veririz” diye konuşan Başkan Şen bu göreve talip olduklarının bir kez daha altını çizdi.
Ulaşım sistemimiz kusursuz
Röportajımıza Aliağa halkının sık sık gündeme getirdiği Menemen ve Foça’ da besleme hattı varken Aliağa’ da niye besleme hattı olmadığı konusuna Başkan ” İlk önce şunu düşünelim. Besleme hattı gelince ne değişecek. Sanmayın ki besleme hattı gelince bedava olacak. Şimdi çoğu kişi besleme hattı gelince biz buradan araca biner metroya gideriz yani sadece bir metro ücretine İzmir’e gideceklerini düşünenler var. Bu böyle değil. Bindiğiniz yerden ücretlendirileceksiniz. İkisi de aynı durum buradan şehir içi servisi ile gitmişsiniz yada beslemeyle farkı yok. Biz istiyoruz ki bu iş i kendi esnafımız yapsın. Şuan köylerimiz de olmak üzere oturmuş bir ulaşım sistemimiz var. Şunu da belirtmek istiyorum bizim İZBAN’la yarışmamız zaten imkansız. Bizim esnafımız küçük esnaf İZBAN ise devlet destekli bunu aklımızdan bile geçiremeyiz . Ama yine altını çizerek söylemek istiyorum ki İZBAN’a tanınan olanaklar bize tanınsın bizde yaparız” dedi.


Kaynak : www.aliagaekspres.com.tr


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar