Eskişehir Tramvay hattı projesinde 'ilginç değişiklik'

Makas sistemlerinin ”kavşağa sığmadığı” gerekçesiyle, plan değişikliği yapıldığı bildirildi.
Eskişehir’de mevcut tramvay hatlarının uzatılması projesi kapsamında çalışmaları süren Emek-71 Evler hattında, mevcut hatta bağlantısındaki makas sistemlerinin ”kavşağa sığmadığı” gerekçesiyle, plan değişikliği yapıldığı bildirildi.
Yeni değişikliğin Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulmaması ve hattın, lise ve anaokulu önünden geçmesi tepkilere yol açtı.
Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Süzer, tramvay hattında yapılan değişiklikten haberlerinin olmadığını söyledi.
Yapılan her türlü değişikliğin Meclis’e sunulması gerektiğini anlatan Süzer, şöyle devam etti:
”Değişikliklerin Meclis’e bildirilmemesi hoş değil. Meclis’e böyle bir plan değişiklik sunulmadı. Böyle bir değişikliğin planlar üzerinde yapılması gerekiyor. Çünkü, Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin karar alması için planların olması gerekiyor. Eskişehir’in zarar görmemesi ve hizmetlerin engellenmemesi için çalışıyoruz. Her türlü plan değişikliğinden haberdar olmamız gerekiyor.”
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise, Eskişehir Kentsel Ulaşım ve Toplu Taşıma Sistemi Projesi Tramvay Uzatma Hatları yapım işi kapsamında Emek-71 Evler tramvay hattı için hali hazır durum, imar, trafik, mülkiyet, kadastral durumlarının incelendiğini söyledi.
Yapılan uygulama projesine göre söz konusu hattın, mevcut hatta bağlantısının makas sistemlerinin kavşağa sığmadığını ifade eden Büyükerşen, şöyle konuştu:
”Bu yüzden uygulama projesine göre, Borsa Caddesi-Cumhuriyet Bulvarı Kavşağı’nda makas sistemi yapılması mümkün olmamaktadır. Söz konusu kavşaktaki trafik yoğunluğu da göz önüne alındığında yeni tramvay hattının mevcut sisteme bağlantısının kavşağın bir paralelinde bulunan ve çıkmaz sokak olan Asilsoy Sokak’tan yapılması ve devamında da 1. Dökümcüler Sokak’ı takiben mevcut projede bulunan 1. Soğuk Demirciler Sokak’tan devam etmesi teknik uygulanabilirlik, işletme ve maliyet açısından daha doğru bulunmuştur.”
-Eski hattın CHP’li üyenin işyerinden geçtiği iddiası-
Büyükerşen, bazı çevrelerin eski hattaki güzergahın CHP’li Belediye Meclis üyesine ait işyerinden geçtiği yönündeki iddialarına ilişkin, ”Bu ise dedikodu olarak bizce bilinen bazı çevrelerin yaymaya çalıştığı söylemi gerçek dışı bırakmaktadır. Vatandaşlarımız, kasıtlı olarak çıkartılan gerçek dışı bu tür söylentilere itibar etmemelidir” diye konuştu.
-Çocuklara yönelik önlemler-
Büyükerşen, yapılan değişiklikle söz konusu tramvay hattının Yunus Emre Lisesi ve Yunuskent Anaokulu’nun önünden geçmesini de değerlendirerek, ”Tramvay hattında çocuklar için gerekli önlemler alınmaktadır. Bu yüzden çocuklar için hiçbir sakınca teşkil etmemektedir. Mevcut sistemde de hat okul ve hastane önlerinden geçmektedir” dedi.


Kaynak : AA


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar