Heykel-Garaj (T1) tramvay hattının birinci aşamasının sözleşmesi törenle imzalandıBursa Büyükşehir Belediyesi’nin şehiriçi trafiği rahatlatma amacıyla kentin raylı sistemlerle donatılması çalışmaları kapsamında planladığı Heykel-Garaj (T1) tramvay hattının birinci aşamasının sözleşmesi törenle imzalandı. Geçtiğimiz ay yapılan ihaleyi kazanan İspanyol firması ile imzalanan sözleşme gereği, 6,5 kilometrelik tramvay hattı en geç bir senede tamamlanacak.
Bursaray’ın T1 hattı olarak adlandırılan ‘Stadyum Caddesi- Altıparmak Caddesi- Atatürk Caddesi- Heykel- İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri Caddesi- Kent Meydanı- Darmstad Caddesi’ güzergahının ilk aşama sözleşmesi BURULAŞ’ta düzenlenen törenle imzalandı. Heykel- Garaj (T1) Tramvay Hattı yapım sözleşmesi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Comsa SA Kontak Drektörü Pedro Miguel Rivero Moya arasında imzalandı.
TRAMVAY TERMİNALE UZAYACAK
Sözleşmede yapım zamanı 1 yıl olmasına karşın çalışmaların 10 ay içerisinde tamamlanacağını belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çalışma boyunca inşaat güzergahındaki yolların ulaşıma kapanmayacağını söyledi. Tramvay hattının tamamlanmasıyla araç trafiğinin de aynı güzergahta süreceğini belirten Başkan Altepe, 2009 yerel seçimler sürecinde vadettikleri gibi şehrin trafik sorununu çözmek için demirağlara yöneldiklerini kaydetti. Bursa’da, trafik sorununun, dünyanın diğer modern ve çağdaş şehirlerinde olduğu gibi demirağlarla çözüleceğini kaydeden Altepe, Bursa’yı demir ağlarla öreceklerini ve Yıldırım’dan Nilüfer’e kadar kentin çağdaş ve kesintisiz ulaşımla buluşturulacağının sözünü verdiklerini, bu sözü tutmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Sözleşmesi imzalanan Heykel-Garaj tramvay hattı ile 26 kilometrelik hattı Bursa’ya kazandırmış olacaklarını hatırlatan Başkan Altepe, bu projenin bir başlangıç olduğunu, yakın bir zamanda terminal hattı ile ilgili çalışmaların da başlatılabileceğinin müjdesini verdi. Heykel- Garaj hattı ile entegre olarak planlanan Kanal boyu, Terminal ve eski Yalova yolu hatlarıyla ilgili proje çalışmalarının sürdüğünü belirten Başkan Altepe, terminal hattı ile ilgili çalışmaların da sürdüğünü kaydetti.
Hattın geçtiği caddelerin genişletilmesinin mümkün olmadığını, geçmişte 150 bin nüfuslu kentin kullandığı caddelerin bugün 2 milyon nüfusa yetersiz geldiğini kaydeden Başkan Altepe, lastik tekerlekli araçlarla çözümün imkansız olduğuna değildi.
Stadyum Caddesi- Altıparmak Caddesi- Atatürk Caddesi- Heykel- İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri Caddesi- Kent Meydanı- Darmstad Caddesi güzergahının trafik yoğunluğu açısından sıkıntılı bir bölge olduğunu dile getiren Başkan Altepe, çalışmaları kısa zamanda bitirip, vatandaşlara ve sürücülere fazla bir sıkıntı yaşatılmayacağını vurguladı.
AVRUPA’NIN EN TECRÜBELİYİSİZ
İspanyol Comsa SA şirketinin Kontrat Direktörü Pedro Miguel Rivero Moya ise 100 yılı aşkın süredir sadece demiryolları üzerine çalışan firmalarının alanında İspanya ve Avrupa’nın en büyüklerinden biri olduğunu vurguladı. Barselona, Madrid, Valencia, Bilbao, Malaga, Lizbon, Porta gibi şehirlerin tramvay hatlarını kendilerinin yaptığını dile getiren Pedro Miguel Rivero Moya, bir asrı aşkın deneyimlerini Bursa’ya aktaracaklarını kaydetti.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Seyfettin Avşar ile Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy’un da katıldığı törende konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Comsa SA Kontrat Direktörü Pedro Miguel Rivero Moya arasında sözleşme imzalandı.
HAT HANGİ GÜZERGAHI KAPSIYOR
Stadyum Caddesi- Altıparmak Caddesi- Atatürk Caddesi- Heykel- İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri Caddesi- Kent Meydanı- Darmstad Caddesi güzergahı boyunca 13 istasyon yer alacak. 1 atölye binası, 2 depo yolu, 2 atölye yolu, 15 makas, 1 kruvazman, 3 trafo binası imalatı gerçekleştirilecek. Ayrıca Cumhuriyet Caddesi tramvay hattı ile kesişen bölgede özel raylı sistem çalışması yapılacak. Acil durumlar için uygun yerlere 4 adet cep hatları da projelendirildi.
Proje kapsamında; kazı-dolgu ve altyapı drenaj sistemlerinin oluşturulması, ray döşenmesi, istasyonların inşası, kataner sistemi mevcut trafik sinyalizasyonuyla uyumlu sinyalizasyon sistemleri ve scada sistemlerinin yapılması ile tramvay araçlarının bakım-onarımı için atölye binası yapılacak.

Kaynak : www.zaman.com.tr

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.