Heykel-Kent Meydanına yapılacak tramvaya dolmuşçunun tepkisi bitmiyor

Heykel-Kent Meydanı tramvay yapılacak olması nedeniyle bu güzergahta hizmet veren dolmuşların taksiye dönüştürülecek olmasına tepkiler sürüyor. Dolmuşçular, Büyükşehir Belediyesi’nden 50 yıllık geçmişe sahip dolmuşlara dokunmaması talebinde bulundu.
Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezinde trafik yoğunluğunu azaltmak amacı ile Heykel-Kent Meydanı arasında çalışacak tramvayın ihalesini yapması ile dolmuşların taksiye dönüşümünün de ilk kıvılcımı yakılmıştı. Kararın açıklanmasının ardından başta dolmuşçular olmak üzere hemen hemen herkes karara tepki göstermişti. Projeye yönelik itirazların her geçen gün yükselmesi, ancak karşılık bulmaması esnafı çileden çıkardı.
‘EKMEĞİMİZLE OYNANIYOR’
Dönüşümün son derece sancılı olacağının altını çizen dolmuşçu İbrahim Bozdağ, yeni uygulamadan kendilerinin değil vatandaşın etkileneceğini savundu. Kent merkezinde trafik yoğunluğuna dolmuşçuların neden olmadığının altını çizen Bozdağ, “Bu uygulama ile başta bizlerin ekmeği ile oynanmak isteniyor. Fakat bize bir şey olmaz. Bizler şoför adamız. Takside de ekmeğimizi kazanırız. O da olmazsa ırgatlık yaparız. Ama vatandaşa ne olacak” ifadelerini kullandı.
VATANDAŞ DA TEPKİLİ
Öte yandan, kent merkezindeki trafik yoğunluğunu azaltmak için yapılacak çalışmalara destek veren vatandaşlar, dolmuşların taksiye dönüştürülmesine ise karşı çıktı. Heykel’den Kent Meydanı’na 1.75 TL’ye gitme imkanlarının ellerinden alındığını ileri süren vatandaş, ‘taksiye binmeye kimin gücü yetecek’ diyerek tepkisini ortaya koydu. İnsanların zorla belediyenin koyduğu toplu taşıma araçlarına yönlendirildiği düşüncesinin hakim olduğu Bursalılar, isteyenin istediği araç ile seyahat etme özgürlüğünün elinden alındığı görüşünde birleşti.

Kaynak : www.bursahakimiyet.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.